Malunki w jaskiniach sprzed 40 tys. lat mogą świadczyć o czymś zupełnie innym
Sztuka naskalna wydaje się być - z naszego punktu widzenia - dość prymitywną próbą uchwycenia rzeczywistości przez jaskiniowców. Tymczasem naukowcy rzucają nowe światło na ich twórczość: rysunki mogą świadczyć o zainteresowaniu kosmosem.
W jaskini na Borneo odkryto niedawno malunki mające przeszło 40 tys. lat. To najstarsze obrazy zwierząt - przedstawiają coś, co może przypominać krowę lub byka. Znalezisko jest dowodem na to, że to nie w Europie po raz pierwszy rysowane były sylwetki zwierząt. Powszechnie sądzi się, że taka twórczość to ilustracja codzienności wówczas żyjących - np. upamiętnienie polowań. Naukowcy z uniwersytetów w Edynburgu i Kent sugerują jednak, że chodzić może o coś zupełnie poważniejszego.
Jak czytamy na portalu rp.pl, zdaniem badaczy rysunki w jaskiniach mogą być próbą uchwycenia gwiazdozbiorów. Mówiąc wprost: łączyli ze sobą gwiazdy i przedstawiali je jako coś, co dobrze znają.
Obserwacja nocnego nieba i inspirowane nią zapiski na ścianach pozwalały ludziom zrozumieć, że niebo nad nimi się zmienia i że właśnie w ten sposób śledzili czas. Naukowcy podejrzewają, że taka wiedza mogła wpłynąć na migrację czy powstawanie osad.
Również rzeźby mają być dowodem na to, że artyści inspirowali się kosmosem i w ten sposób uwieczniali istotne wydarzenia. Niektóre z nich powstały po tym, jak kometa została zauważona na niebie lub też gdy w Ziemię uderzyła.