WP
Wiadomości

Mają przeszło 40 tys. lat. Odkryto najstarsze obrazy zwierząt i ludzkich dłoni

Dotychczas sądzono, że najstarsze malowidła pochodzą z Europy i mają 30 tys. lat. Nowe odkrycie pokazuje, że obrazy w jaskiniach powstawały jeszcze wcześniej. I nie na naszym kontynencie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najstarsze malowidła mogą mieć prawie 52 tys. lat
Najstarsze malowidła mogą mieć prawie 52 tys. lat (Materiały prasowe, Fot: Luc-Henri Fage)
WP

Nie w Europie po raz pierwszy rysowane były sylwetki zwierząt. W jaskini na Borneo odkryto malunki mające przeszło 40 tys. lat. Przedstawiają coś, co może przypominać krowę lub byka. Na ścianie znaleziono też rysunki ludzkich dłoni. Najstarszy uwieczniony w jaskini zarys ręki może mieć nawet 51,8 tys. lat!

Tymczasem najstarsze europejskie malunki naskalne, przedstawiające wizerunki zwierząt, a także odciski dłoni ludzkich, liczą ok. 30 tys. lat. Znajdują się we francuskiej jaskini Chauveta. Najnowsze odkrycie naukowców pokazuje, że sztuka naskalna powstawała na Borneo już 52-40 tys. lat temu.

WP

Na początku września b.r. poinformowano o odkryciu najstarszych obrazów wykonanych przez Homo Sapiens. Mieszczące się w jaskini znajdującej się w Republice Południowej Afryki są datowane na około 73 tys. lat. Skrzyżowane kreski zostały namalowane kredką zrobioną z ochry. Badacze sprawdzili malowidło i potwierdzili, że zostały naniesione celowo. To oznacza, że właśnie wtedy narodziło się myślenie abstrakcyjne i symboliczne oraz praktykowanie sztuki przez Homo Sapiens.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP