Małpy lubią oglądać telewizję

Małpy lubią oglądać telewizję

Małpy lubią oglądać telewizję
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.06.2010 12:57

Małpy, podobnie jak ludzie, oglądając telewizję doświadczają różnych emocji, w tym zadowolenie. Po raz pierwszy potwierdziły to naukowo eksperymenty, przeprowadzone przez grupę specjalistów Instytutu Badania Naczelnych przy japońskim Uniwersytecie Kioto

Naukowcy zastosowali metodę topografii optycznej do kontrolowania stanu naczyń krwionośnych i aktywności poszczególnych części mózgu makaków rezusów, którym pokazywano różne programy telewizyjne. Jak informuje dziennik "Daily Yomiuri", wśród tych programów była relacja z występów cyrkowych z udziałem słonia i żyrafy, a także film o małpach.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Ustalono, że podczas oglądania audycji telewizyjnych u makaków wyraźnie aktywizowała się czołowa część mózgu. To samo ma miejsce u ludzi, kiedy doświadczają uczucia radości i zadowolenia. Przykładowo czołowa część mózgu niemowlaka aktywizuje się na widok uśmiechającej się matki.

Eksperymenty z zastosowaniem optycznej topografii wykazały, że makakom bardziej podobał się film o cyrku, niż program o samych małpach. Wyniki doświadczeń w Instytucie Badania Naczelnych będą wykorzystane w japońskich ogrodach zoologicznych. Wiele z nich już teraz zaczęło pokazywać audycje telewizyjne zwierzętom, aby złagodzić im monotonię życia w niewoli.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)