Mają sposób na rowerzystów - w końcu będą widoczni na drodze
Prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów, poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i zwiększającej bezpieczeństwo stworzyli studenci z Ameryki Łacińskiej, którzy przez ostatnie dwa lata kształcili się na Politechnice Łódzkiej.
Diody naszyte na koszulkę sterowane są za pomocą aplikacji w smartfonie lub głosu; w przyszłości t-shirt może być wyposażony w GPS i podłączony do internetu.
Na tył koszulki, za pomocą specjalnej nici przewodzącej prąd, naszyte zostały diody, które podłączone są do kontrolera - całość umożliwia włączanie migaczy oraz świateł awaryjnych. Aplikacja w smartfonie przesyła informacje do odbiornika koszulki, dzięki czemu możemy zapalać światła –. działa to podobnie jak w samochodzie. Aplikacja współpracuje nie tylko z systemem Windows, ale też z Androidem i innymi systemami, ponieważ wszystko pracuje przez Bluetooth bądź Wi-Fi. Docelowo funkcje mają być kontrolowane głosem. Dzięki nadajnikowi Bluetooth zaczepionemu na uchu, będzie można wydawać komendy do smartfona czy tabletu, który bezprzewodowo skomunikuje się z koszulką. Jej koszt to około 50 dolarów – około 200 zł.
Projekt "FireFly T-shirt”. zwyciężył w środkowoeuropejskim finale konkursu Cisco Swith Up Challenge 2016, który odbył się w Krakowie. Twórcy koszulki - Federico Navarrete i Alfredo Celso z Salwadoru oraz Enrique Hernandez z Nikaragui - są stypendystami programu Erasmus Mundus Lamenitec. Przez ostatnie dwa lata studiowali na Politechnice Łódzkiej i wkrótce będą bronić prac dyplomowych.
Jak powiedział Alfredo Celso, pomysłodawca koszulki i zapalony rowerzysta, studenci chcieli zrobić coś użytecznego, co sprawi, że rowerzyści będą lepiej widoczni na drodze, a co za tym idzie - zwiększy ich bezpieczeństwo. Zainteresowali się inteligentną odzieżą, czyli taką, w którą wbudowuje się elektronikę i stworzyli prototyp koszulki sygnalizującej wykonywanie manewrów.
Zdaniem prowadzącego zajęcia o nazwie pervasive computing, dr. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, projekt jest bardzo ciekawy, nie tylko dlatego, że wygrał konkurs, ale odpowiada na realne potrzeby.
Zdaniem studentów taka koszulka może być z powodzeniem stosowana nie tylko przez rowerzystów, ale także przez osoby pracujące w nocy na drogach i zastąpić odblaskowe kamizelki. W przyszłości jej twórcy planują zredukowanie elektroniki w koszulce do niewielkiego chipa i umieszczenie w elastycznym silikonie, co umożliwi pranie koszulki w zwykłej pralce.
Planują także rozwój jej funkcjonalności –. połączenie z samochodowym GPS, dzięki czemu system będzie informował kierowców, że w pobliżu znajdują się rowerzyści w koszulkach.
jb