Magnetyczny robot antypiracki

Magnetyczny robot antypiracki

Magnetyczny robot antypiracki
Źródło zdjęć: © reconrobotics
06.05.2011 14:12

Mały robot o magnetycznych kółkach może się wspiąć na pokład statku opanowanego przez piratów i sprawdzić, co knują

Mały robot o magnetycznych kółkach może się wspiąć na pokład statku opanowanego przez piratów i sprawdzić, co knują - informuje "New Scientist".

Roboty, które można wrzucić przez drzwi bądź przez okno stały się już standardowym wyposażeniem amerykańskich interwencyjnych oddziałów specjalnych policji. W przypadku strzelaniny czy wzięcia zakładników, mały robot wyposażony w kamerę może dostarczyć bezcennych danych o przestępcach.

Obraz
© (fot. reconrobotics)

Nowa wersja robota firmy ReconRobotics wyposażona w magnetyczne kółka potrafi się także wspinać po burcie statku, przedostać na pokład i zdobyć potrzebne informacje. Robot waży nieco ponad pół kilograma i ma średnicę około 2. centymetrów. Kamera na podczerwień daje czytelny obraz z odległości do 8 metrów nawet w całkowitych ciemnościach.

Magnetycznym robotem nie będzie się rzucać - do burty statku dostarczy go zrobotyzowana łódka lub miniaturowa łódź podwodna. Niewykluczone, że w przyszłości zakres obowiązków robota się rozszerzy - pierwsze latające roboty obserwacyjne też nie były uzbrojone...

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)