Ma 4,6 mld lat. Ten obiekt przyciąga tysiące zwiedzających

Meteoryt przyciąga tłumy ludzi
Meteoryt przyciąga tłumy ludzi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Winchcombe Museum
Adam Gaafar

18.01.2023 20:11, aktual.: 16.01.2024 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odkryty przypadkowo fragment meteorytu sprzed 4,6 mld lat przyciąga tłumy ludzi do lokalnego muzeum w angielskim mieście Winchcombe. Pracownicy placówki twierdzą, że niezwykłe odkrycie, którego dokonano w 2021 r., pozwoliło potroić liczbę odwiedzających ich wystawy – donosi serwis BBC.

Fragment kosmicznej skały został odkryty przypadkiem przez Roba Wilcocka, jego żonę Cathryn oraz córkę Hannah. Obiekt wylądował przed ich domem w nocy 28 lutego 2021 r. Meteoryt należący do grupy chondrytów węglistych wprawił w zachwyt brytyjskich naukowców, którzy nie widzieli niczego podobnego od ok. trzech dekad. Co wiemy o tym niezwykłym obiekcie?

Meteoryt z początków Układu Słonecznego

Materiał, z którego składa się fragment kosmicznej skały, zachowuje niezmieniony skład chemiczny od czasu uformowania się Układu Słonecznego. Zdaniem badaczy obiekt liczy ok. 4,6 miliarda lat i może dać nam nowy wgląd w to, jak powstały planety. Naukowcy wiedzieli, że fragmenty meteorytu musiały wylądować w niedzielę 28 lutego w rejonie hrabstwa Gloucestershire, gdyż ich kamery zarejestrowały wtedy skałę przechodzącą przez atmosferę oraz towarzyszącą jej ogromną kulę ognia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdjęcia z wielu perspektyw pozwoliły specjalistom zawęzić strefę poszukiwań, a kiedy następnego dnia udali się do mediów, mieli nadzieję, że ktoś z mieszkańców zgłosi się z interesującym znaleziskiem. Niedługo potem zaczęto przysyłać do nich zdjęcia, z których większość nie miała nic wspólnego z meteorytami. Kiedy jednak planetolog z Open University Richard Greenwood otrzymał zdjęcie od Wilcocków, nie krył zachwytu.

Chondryty węglowe są szczególnie wyjątkowe, ponieważ są zasadniczo pozostałościami elementów budulcowych naszego Układu Słonecznego. Wiele z nich zawiera proste substancje organiczne i aminokwasy; niektóre z nich zawierają minerały utworzone przez wodę; wszystkie te składniki są potrzebne do zrozumienia, w jaki sposób tworzy się nadającą się do zamieszkania planetę, taką jak Ziemia.

Dr Ashley King dla BBC News London's Natural History Museum

Dziś fragment meteorytu znajduje się na wystawie stałej w lokalnym muzeum w Winchcombe. Michael Dufton, jeden z pracowników placówki, powiedział w rozmowie BBC, że był to dla nich "ogromny prezent". Od czasu pokazania tego materiału liczba odwiedzających muzeum znacznie wzrosła – przed pandemią oscylowała ona w granicach od 1 tys. do 2 tys. rocznie. Obecnie wynosi ona od 5 tys. do 6 tys. Niektórzy odwiedzający – zdaniem Duftona – potrafią przebyć ponad 160 km, aby tylko zobaczyć to niezwykłe znalezisko.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)