Ma 150 lat, każdego dnia na świecie zużywanych jest 83 miliony rolek. Tak powstaje papier toaletowy

Ma 150 lat, każdego dnia na świecie zużywanych jest 83 miliony rolek. Tak powstaje papier toaletowy22.08.2016 15:24
Ma 150 lat, każdego dnia na świecie zużywanych jest 83 miliony rolek. Tak powstaje papier toaletowy
Źródło zdjęć: © Discovery Science

Papier toaletowy jaki jest, każdy widzi. Wymyślono go 150 lat temu, a pierwsze nowoczesne WC w Warszawie założono w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Jednak zanim powstały współczesne toalety, ludzie długo radzili sobie w dużo trudniejszych warunkach. Na zamkach toalety budowano tak, by dziura, na którą siadał rycerz, znajdowała się nad fosą. Wtedy efekt jego wysiłku leciał prosto do wody.

O tym, jak swobodnie traktowano wypróżnianie, świadczy jeden z ulubionych prezentów arystokracji francuskiej. Upominkiem, który wręczali sobie członkowie elit, był nocnik - opisuje dr Jarosław Tomanowski. Większość była z miedzi, ale zdarzały się także nocniki ze srebra, prawdziwe dzieła sztuki - dodaje. Przypomina, że 176. roku pewna arystokratka francuska zaleciła, by używać jej nocnika jako sosjerki. Nie wiadomo, czy równolegle z jego właściwym przeznaczeniem. Później pojawiły się krzesła z dziurami, pod które podstawiano wiadra.

Cały czas nie rozwiązano jednak kwestii czystości po załatwieniu potrzeb. Wykorzystywano więc do tego mech, słomę, i liście kukurydzy. Tylko elity mogły pozwolić sobie na używanie chusteczek. Bynajmniej nie jednorazowych! Papier toaletowy w rolce został opatentowany dopiero w 1857 roku przez Josepha Coyetty. Wcześniej pojawił się w Anglii, ale nie miał on postaci rolki, tylko arkuszy sprzedawanych w pudełkach.Obecnie na całym świecie każdego dnia zużywane są 83 miliony rolek papieru toaletowego.

Źródło artykułu:Discovery Science
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)