Ludzkie ciało rusza się po śmierci. Naukowcy to potwierdzają
Ludzkie ciało może ruszać się po śmierci. I to nawet kilkanaście miesięcy od zgonu. To odkrycie może okazać się ważne dla osób, które przeprowadzają sekcje zwłok.
Choć mogłoby się wydawać, że nauka zna już wszystkie tajemnice związane z procesami zachodzącymi w ciele po śmierci, odkrycie Alyson Wilson wprowadza nowe, zaskakujące wnioski. Mimo że dla niektórych może to wydawać się mało znaczące, jej badania mogą przynieść wartościową wiedzę dla osób, które zajmują się śmiercią.
Według portalu agencji AFP, poruszanie się ciał po śmierci może wprowadzać w błąd osoby przeprowadzające sekcje zwłok. Wyniki badań Wilson mogą więc znacząco pomóc w identyfikacji osób zaginionych i ich powiązaniu z niezidentyfikowanymi zwłokami. Delikatne przemieszczenia się ciał mogą wskazać na inny przebieg zgonu, niż miało to miejsce faktycznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania na "farmie ludzkich ciał"
Wilson swoje odkrycia zawdzięcza filmowaniu ciał za pomocą kamer. Pracuje na terenie instytucji o nazwie Australian Facility for Taphonomic Experimental Research (AFTER), znanej także jako "farma ludzkich ciał". Miejsce to jest tajne. Nie znamy jego oficjalnej lokalizacji.
Wilson rejestrowała procesy rozkładu ciał w odstępach co 30 minut przez okres 17 miesięcy. Zaobserwowała, że np. ramiona zwłok, które początkowo znajdowały się z dala od ciała, z czasem przemieszczały się bliżej tułowia. W wywiadzie dla ACB News podkreśliła, że ruchy te można było zaobserwować w dłuższym okresie.
Wilson ma nadzieję, że jej badania przyczynią się do zredukowania liczby zaginionych osób niewiązanych dotąd z niezidentyfikowanymi ciałami. Dzięki zrozumieniu ruchów ciał po śmierci można też zmniejszyć liczbę błędnych diagnoz przyczyn zgonu. Może to też doprowadzić do redukcji liczby błędów w interpretacji miejsca przestępstwa i przebiegu zdarzenia..
Nowe teorie dotyczące aktywności mózgu po śmierci
Zespół badawczy przeanalizował również ponownie aktywność mózgu człowieka po śmierci. Do niedawna powszechnie akceptowano, że mózg przestaje działać w ciągu 2-3 sekund po śmierci. Utrudnia to prace nad metodą przeszczepu głowy. Nowe badania sugerują jednak, że ten proces może zachodzić inaczej, dostarczając tym samym nowych teorii.