Lot samolotem w tunelu. O tym wyczynie będzie opowiadał wnukom

Lot samolotem w tunelu, Dario Costa
Lot samolotem w tunelu, Dario Costa
Źródło zdjęć: © Red Bull | Nuri Yilmazer

07.09.2021 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włoski pilot Dario Costa kilka dni temu odbył lot samolotem w tunelu. Dokładniej w dwóch tunelach na tureckiej autostradzie nieopodal Istambułu. Nagranie z tego wyczynu przyprawia o dreszcze.

Lot samolotem w tunelu to rzecz, która nie powinna się odbywać i pewnie dlatego do niedawna nikt nie wpadł na tak szalony pomysł. Kilka dni temu jednak takiego wyczynu dokonał Włoch, Dario Costa, który pokonał dwa tunele o łącznej długości 2260 metrów na tureckiej autostradzie Marmara w okolicach Istambułu. Śmiałek zapisał się tym samym na kartach historii.

Podczas lotu samolot Costy osiągnął średnią prędkość 245 kilometrów na godzinę. Cały wyczyn zajął mu 43,44 sekundy. Dzięki swojemu osiągnięciu włoski pilot ustanowił rekord Guinessa.

Był to najdłuższy lot samolotem przez tunel (drugi z pokonanych tuneli ma długość 1610 metrów), pierwszy w historii start samolotem w tunelu, a także najdłuższy dotychczas przelot samolotem pod trwałą konstrukcją.

Zadanie to wymagało niebywałej precyzji. Costa musiał lecieć średnio około 140 centymetrów nad asfaltem, mając po obu stronach samolotu zaledwie 4 metry odległości do ścian.

Jak czytamy na stronie Red Bulla, najtrudniejszym momentem całego lotu był odcinek między dwoma tunelami o długości 360 metrów. Boczny wiatr sprawiał, że samolot nieco zboczył z kursu i konieczna była korekta toru lotu, aby trafić w wąski otwór kolejnego tunelu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)