Lot balonem na orbitę już do kupienia

Lot balonem na orbitę już do kupienia

Lot balonem na orbitę już do kupienia
Źródło zdjęć: © inbloon.com
24.08.2011 11:47, aktualizacja: 25.08.2011 07:18

Balon wypełniony helem zabierze klientów na komercyjne loty na orbitę już za dwa lata. Wzbije się on na wysokość ponad 35 km dzięki kulistej powłoce o średnicy prawie 130 metrów.

Balon wypełniony helem zabierze chętnych na komercyjne loty na orbitę już za dwa lata. Wzbije się on na wysokość ponad 35 km dzięki kulistej powłoce o średnicy prawie 130 metrów.

Taka wycieczka nie należy do tanich przyjemności - za 5-godzinny lot każdy pasażer będzie musiał zapłacić 9. tys. funtów (428 tys. zł). Jednak pomysłodawcy zapewniają, że będzie to warte swojej ceny. Przed startem ochotnicy będą musieli przebyć dwudniowe szkolenie - później będzie już tylko sielanka. Z wygodnej kapsuły o średnicy 4 metrów, w której zmieści się dwóch pilotów i czterech pasażerów, będzie można podziwiać zakrzywienie Ziemi, gwiazdy w środku dnia, a także piękny zachód słońca z zupełnie innej perspektywy. Twórcy pomysłu twierdzą, iż taka podróż z widokiem na naszą planetę wywołuje uczucie, że człowiek jest częścią większej całości, że jest połączony z innymi ludźmi. Nam wydaje się, że pasażer może równie dobrze poczuć się przez chwilę jak Bóg.

Obraz
© (fot. inbloon.com) Kapsuła pod balonem

Temperatura w kapsule pozwoli na odbycie całej podróży w t-shircie - jak na prawdziwym rejsie wycieczkowym. Na koniec balon zostanie wypompowany i odczepiony, a w jego miejsce rozwinie się spadochron, który sprowadzi kapsułę bezpiecznie na Ziemię.

Obraz
© (fot. inbloon.com) Kapsuła opada na spadochronie

Pomysł narodził się 1. lat temu w głowie Jose Mariano Lopeza-Urdialesa, który od tamtej pory szukał sponsorów i zbierał fundusze. Na razie przeprowadzono 5 lotów testowych, na wysokość ponad 30 km - 3 razy wyższą niż wysokość lotu samolotu liniowego. Zarówno starty przed, jak i po ruszeniu projektu będą służyły także celom naukowym: pomiarom zmian zawartości atmosfery na różnych wysokościach czy jej zanieczyszczenia.

Pierwsze loty wycieczkowe mają odbyć się w roku 2013. Najbardziej prawdopodobnym miejscem startów jest Hiszpania - nie tylko ze względu na pochodzenie twórcy koncepcji, ale także ze względu na przewidywalną pogodę. Bilety można już wstępnie rezerwować na oficjalnej stronie projektu.

JG/SW/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)