Lifehacking - proste sposoby na ułatwienie sobie życia

Lifehacking - proste sposoby na ułatwienie sobie życia
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W ostatnim czasie różnorakie sposoby na radzenie sobie z codziennymi trudnościami stają się coraz bardziej popularne pod nową nazwą - "lifehacking" - chociaż wiele trików pozwalających ułatwić sobie życie jest znana od dawna. Przez lata ciężkiej pracy jaką jest prowadzenie domu, gospodynie znalazły dziesiątki sposobów na radzenie sobie z problemami bez pomocy fachowców. Tego typu rady najczęściej przekazywane były ustnie w trakcie towarzyskich rozmów, przez co wiele z nich nie dociera do szerokiego grona odbiorców – a szkoda, bo pozwalają nie tylko znacznie ułatwić sobie życie, ale często także sporo zaoszczędzić!

W ostatnim czasie różnorakie sposoby na radzenie sobie z codziennymi trudnościami stają się coraz bardziej popularne pod nazwą lifehacking, chociaż wiele trików pozwalających ułatwić sobie życie jest znana od dawna. Przez lata ciężkiej pracy jaką jest prowadzenie domu, gospodynie znalazły dziesiątki sposobów na radzenie sobie z problemami bez pomocy fachowców. Tego typu rady najczęściej przekazywane były ustnie w trakcie towarzyskich rozmów, przez co wiele z nich nie dociera do szerokiego grona odbiorców - a szkoda, bo pozwalają nie tylko znacznie ułatwić sobie życie, ale często także sporo zaoszczędzić!

1 / 8

Usuwanie kamienia przy pomocy octu

Obraz
© SXC.hu

Jeżeli potrzebujesz usunąć kamień z czajnika wystarczy zagotować w nim pół szklanki octu rozcieńczonego wodą i zostawić na około godzinę. Po wszystkim należy czajnik opróżnić i dokładnie wypłukać, a następnie zagotować samą wodę, aż do pozbycia się charakterystycznego zapachu.

Ocet nada się też idealnie do odkamieniania baterii łazienkowych bądź słuchawek prysznicowych -; wystarczy wtedy nalać octu do plastikowej torebki i przytwierdzić ją do przedmiotu, z którego chcemy usunąć kamień - po około godzinie takiej kąpieli będzie wyglądać jak nowy. Ocet idealnie nadaje się też do wstępnego mycia okien, a dodatkowo jego zapach odstrasza komary. Jednym słowem – warto mieć zawsze w domu trochę octu, a nie będziemy uzależnieni od dużo droższych odkamieniaczy.

2 / 8

Idealnie przezroczyste kostki lodu

Obraz
© Thinkstockphotos

Zastanawiałeś się czemu kostki lodu pokazywane w reklamach napojów są zawsze idealnie przezroczyste, natomiast te robione w domowych warunkach są mętne i matowe? Aby lód przygotowywany w zamrażarce był taki jak ten podawany w dobrych restauracjach, najpierw dwukrotnie przegotuj wodę - najlepiej wcześniej przefiltrowaną. Po ostygnięciu napełnił foremki do lodu - i voila - otrzymasz idealnie przejrzyste kostki lodu do schładzania drinków.

Jeśli natomiast chcemy schłodzić np. kawę mrożoną bez rozwadniania jej, to zamiast zwykłej wody do foremek nalejmy kawy. Aby uzyskać ten sam efekt do schłodzenia wina zamiast kostek lodu użyć możemy zamrożonych wcześniej winogron.

3 / 8

Łatwe i szybkie otwieranie słoika

Obraz
© Thinkstockphotos

Problem, na który każda pani domu ma swój wypróbowany sposób. Najpopularniejsze jest otwieranie przez szmatkę, która może być lekko zmoczona, co zapewni większą przyczepność. Dla jeszcze lepszego efektu można wcześnie przytrzymać słoik pod gorącą wodą albo z wyczuciem uderzyć w spód słoika otwartą dłonią lub łokciem.

Innym sposobem jest delikatne podważenie wieczka łyżką lub nożem - a jeśli bardzo nam się śpieszy możemy tym nożem po prostu przebić wieko - wtedy bez problemu będziemy w stanie je odkręcić. W przypadku kobiet jeszcze prostszym i nie wymagającym wysiłku sposobem na otworzenie słoika jest zawołanie mężczyzny. Spoci się, a otworzy. Dla zasady.

4 / 8

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Obraz
© Thinkstockphotos

Po długim użytkowaniu kuchenki mikrofalowej w jej wnętrzu mogą pojawić się zabrudzenia. Jeśli nie czyściliśmy mikrofalówki regularnie, możemy mieć spory problem z ich usunięciem, ponieważ dawno stwardniały i przywarły do powierzchni. Sposobem na ich rozmiękczenie jest wstawienie kubka wody z octem i włączenie grzania na około 3 minuty.

Równie dobrze działa woda z cytryną, przy czym możemy zostawić w szklance skórkę cytryny aby zapobiec wystąpieniu efektu przegrzania. Można także "podgrzać" mokrą szmatę i nią przetrzeć wnętrze kuchenki.

5 / 8

Czy jajko nadaje się jeszcze do zjedzenia?

Obraz
© Thinkstockphotos

Jak sprawdzić czy jajka nadają się jeszcze do spożycia, jeśli nie ufamy datom przydatności do spożycia podawanych w sklepie? Sposób na to jest niezwykle prosty. Podejrzane jajko umieśćmy w garnku z zimną wodą. Jeśli wypłynie na powierzchnię, oznacza to, że już zaczęło się psuć i powinniśmy je wyrzucić. Jeśli opadnie na dno - nadaje się do spożycia.

6 / 8

Jak prasować, aby nie zniszczyć drogich ubrań

Obraz
© Thinkstockphotos

Prasując delikatne i drogie części garderoby takie jak spodnie od garnituru czy marynarki, używaj cienkiej ściereczki. Najpierw trochę ją zwilż, a następnie przystąp do prasowania ubrań przez szmatkę - dzięki temu unikniesz nieeleganckiego efektu błyszczenia tkanin. Po prasowaniu odwieś ubrania do wyschnięcia, a dopiero potem umieść je w szafie.

Przy prasowaniu pamiętaj o odpowiedniej kolejności - przy koszulach zaczynaj od kołnierzyka i ramion, następnie wyprasuj rękawy, a na koniec plecy i przód koszuli. Spodnie do garnituru prasuj wzdłuż kantów, najlepiej uprzednio przeprasuj je odwrócone na lewą stronę. Przy prasowaniu większej ilości rzeczy najpierw posegreguj je według podawanej na metce temperatury prasowania - to znacznie przyspieszy cały proces.

7 / 8

Jak dbać o drewno w kuchni

Obraz
© Thinkstockphotos

Każda kuchnia powinna posiadać przynajmniej kilka drewnianych akcesoriów. Drewniane łyżki nie nagrzewają się kiedy mieszamy nimi gotującą się zupę, a drewniane deski kuchenne są bardziej estetyczne i nie tępią noży tak jak deski plastikowe. Drewno ma jednak swoje wady - łatwo się odbarwia i przenika zapachem przygotowywanych potraw. Na domiar złego, nie powinniśmy myć drewnianych przedmiotów w zmywarce - na szczęście są jednak domowe sposoby na jego pielęgnacje.

Aby usunąć odbarwienia możemy zanurzyć je na noc w wodzie z dodatkiem wody utlenionej, z kolei kąpiel w wodzie z octem pomoże przywrócić wyblakłe kolory. W celu usunięcia zapachów z naszych ulubionych przedmiotów kuchennych, powinniśmy regularnie przecierać je cytryną, lub po wymyciu i wytarciu zostawić deskę na noc posypaną solą kuchenną. Jeśli deska się odkształciła, nie musisz od razu kupować nowej - możesz spróbować ją wyprostować. Dobrze namocz deskę, a następnie połóż na niej na dłuższy czas ciężki przedmiot, na przykład garnek wypełniony wodą. Po kilku godzinach deska powinna być prosta.

8 / 8

Nieznane funkcje suszarki

Obraz
© Thinkstockphotos

Suszarkę znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym, ale mało kto wie, że wykorzystać ją można także do wielu innych czynności oprócz suszenia włosów. Ciepły nawiew może nam pomóc w usuwaniu woskowych zabrudzeń z mebli, tapet i materiałów - wystarczy trochę gorącego powietrza i wosk zacznie się topić, umożliwiając nam łatwe starcie go przy pomocy ścierki bądź gąbki (zachowajmy przy tym ostrożność, żeby nie rozsmarować brudu na czyste fragmenty materiału). Metoda ta działa także na zabrudzenia z kredek woskowych, co na pewno ucieszy rodziców młodocianych artystów. Suszarka pomoże także przy przygotowywaniu im ciasta - zimny nawiew pozwoli szybciej utwardzić lukrową polewę, natomiast ciepłe powietrze nada jej blasku.

Ceratę bądź zasłonę prysznicową, których nie możemy prasować przy pomocy żelazka, będziemy mogli wygładzić ostrożnie ogrzewając ich powierzchnie suszarką. Silny powiem zimnego powietrza z suszarki możemy także wykorzystać do zdmuchiwania kurzu z trudno dostępnych miejsc, z kolei ciepłym powietrzem oczyścimy zaparowane po kąpieli lustro, nie zostawiając przy tym smug.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)