Leki na koronawirusa. Rozwiązania, które testuje się walce z COVID-19

Lekarze testują wszystkie możliwe terapie, aby sprawdzić, co pomaga w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy wzięli pod lupę m.in. leki na malarię, HIV, Ebolę, grypę czy farmaceutyki stosowane w zwalczaniu chorób płuc. Oto ich przegląd.

Leki na koronawirusa. Rozwiązania, które testuje się walce z COVID-19
Źródło zdjęć: © East News | Stefan Maszewski/Reporter
Karolina Modzelewska

20.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cały świat medyczny i naukowy skupia się na wynalezieniu skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19. W międzyczasie testowane są terapie dobrze znanymi lekami.

Leki przeciwko malarii z chlorochiną

Chlorochina jest związkiem chemicznym o właściwościach pierwotniakobójczych. Od 1945 roku stosuje się ją m.in. w leczeniu malarii czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie ma przeciwwskazań, aby stosowały ją kobiety w ciąży oraz dzieci. Badania laboratoryjne wykazały, że chlorochina wspiera leczenie koronawirusa i skraca czas trwania choroby. W Polsce chlorochina jest dostępna pod postacią leku Arechin, produkowanego przez firmę Adamed.

Leki na HIV

Jednym z leków stosowanych w leczeniu HIV jest Kaletra, która stanowi połączenie lopinawiru i rytonawiru. Początkowo naukowcy bardzo entuzjastycznie podchodzili do perspektyw stosowania produktu w leczeniu COVID-19, ale ostatnie wyniki badania przeprowadzonego na 200 pacjentach z Chin osłabiły ich nadzieje. Jego zastosowanie nie przyniosło żadnych korzyści. Naukowcy zaznaczają jednak, że lek był podawany u pacjentów w ciężkim stanie. Dlatego niewykluczone, że jego skuteczność może być inna w przypadku osób z lekkimi i umiarkowanymi objawami koronawirusa. Konieczne są dalsze badania.

Lek przeciwko grypie

Fawipirawir, japoński lek na grypę produkowany przez spółkę zależną firmy Fujifilm wzbudza ostatnio wiele emocji. Wszystko za sprawą chińskiego badania, z którego wynika, że wśród 340 osób chorujących na COVID-19 podanie leku skróciło czas trwania choroby do 4 dni. U osób, które nie otrzymały Fawipirawir, koronawirus utrzymywał się przez 11 dni. Dodatkowo prześwietlenia klatek piersiowych u osób, które przyjęły lek, dowiodły, że COVID-19 wyrządzał mniejsze szkody w ich płucach.

Lek na Ebolę

Remdesivir został pierwotnie opracowany jako preparat do leczenia wirusa Eboli. Teraz naukowcy sprawdzają jego działanie w walce z COVID-19. Optymizmem napełniają wyniki stosowania leku w epidemiach SARS i MERS, dwóch innych, groźnych koronawirusów. W ich przypadku Remdesivir zatrzymywał zdolność wirusa do replikacji w komórkach. Pierwsze wyniki badań skuteczności leku w walce z koronawirusem mają pojawić się w kwietniu.

Leki stosowane w chorobach płuc

Brytyjska firma biotechnologiczna Synairgen otrzymała przyspieszoną zgodę na przetestowanie leku na choroby płuc u osób cierpiących na COVID-19. Zawarty w nim związek interferon beta, stanowi część naturalnego systemu obronnego płuc przed wirusami. Naukowcy mają nadzieję, że podanie interferonu poprawi zdolność organizmu do walki z COVID-19, szczególnie u osób ze słabszym układem odpornościowym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Komentarze (2)