Leki na koronawirusa. Rozwiązania, które testuje się walce z COVID-19

Leki na koronawirusa. Rozwiązania, które testuje się walce z COVID-1920.03.2020 16:49
Leki na koronawirusa. Rozwiązania, które testuje się walce z COVID-19
Źródło zdjęć: © East News | Stefan Maszewski/Reporter

Lekarze testują wszystkie możliwe terapie, aby sprawdzić, co pomaga w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy wzięli pod lupę m.in. leki na malarię, HIV, Ebolę, grypę czy farmaceutyki stosowane w zwalczaniu chorób płuc. Oto ich przegląd.

Cały świat medyczny i naukowy skupia się na wynalezieniu skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19. W międzyczasie testowane są terapie dobrze znanymi lekami.

Leki przeciwko malarii z chlorochiną

Chlorochina jest związkiem chemicznym o właściwościach pierwotniakobójczych. Od 1945 roku stosuje się ją m.in. w leczeniu malarii czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie ma przeciwwskazań, aby stosowały ją kobiety w ciąży oraz dzieci. Badania laboratoryjne wykazały, że chlorochina wspiera leczenie koronawirusa i skraca czas trwania choroby. W Polsce chlorochina jest dostępna pod postacią leku Arechin, produkowanego przez firmę Adamed.

Leki na HIV

Jednym z leków stosowanych w leczeniu HIV jest Kaletra, która stanowi połączenie lopinawiru i rytonawiru. Początkowo naukowcy bardzo entuzjastycznie podchodzili do perspektyw stosowania produktu w leczeniu COVID-19, ale ostatnie wyniki badania przeprowadzonego na 200 pacjentach z Chin osłabiły ich nadzieje. Jego zastosowanie nie przyniosło żadnych korzyści. Naukowcy zaznaczają jednak, że lek był podawany u pacjentów w ciężkim stanie. Dlatego niewykluczone, że jego skuteczność może być inna w przypadku osób z lekkimi i umiarkowanymi objawami koronawirusa. Konieczne są dalsze badania.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Lek przeciwko grypie

Fawipirawir, japoński lek na grypę produkowany przez spółkę zależną firmy Fujifilm wzbudza ostatnio wiele emocji. Wszystko za sprawą chińskiego badania, z którego wynika, że wśród 340 osób chorujących na COVID-19 podanie leku skróciło czas trwania choroby do 4 dni. U osób, które nie otrzymały Fawipirawir, koronawirus utrzymywał się przez 11 dni. Dodatkowo prześwietlenia klatek piersiowych u osób, które przyjęły lek, dowiodły, że COVID-19 wyrządzał mniejsze szkody w ich płucach.

Lek na Ebolę

Remdesivir został pierwotnie opracowany jako preparat do leczenia wirusa Eboli. Teraz naukowcy sprawdzają jego działanie w walce z COVID-19. Optymizmem napełniają wyniki stosowania leku w epidemiach SARS i MERS, dwóch innych, groźnych koronawirusów. W ich przypadku Remdesivir zatrzymywał zdolność wirusa do replikacji w komórkach. Pierwsze wyniki badań skuteczności leku w walce z koronawirusem mają pojawić się w kwietniu.

Leki stosowane w chorobach płuc

Brytyjska firma biotechnologiczna Synairgen otrzymała przyspieszoną zgodę na przetestowanie leku na choroby płuc u osób cierpiących na COVID-19. Zawarty w nim związek interferon beta, stanowi część naturalnego systemu obronnego płuc przed wirusami. Naukowcy mają nadzieję, że podanie interferonu poprawi zdolność organizmu do walki z COVID-19, szczególnie u osób ze słabszym układem odpornościowym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)