Lek sterowany światłem. Badacze z MIT zaczęli medyczną rewolucję

Światłoczuły lek może być przełomem w medycynie
Światłoczuły lek może być przełomem w medycynie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Michalik

01.01.2021 14:49, aktual.: 03.03.2022 02:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak sprawić, aby lek zadziałał dokładnie w takim czasie i miejscu, w jakim jest potrzebny? Badacze z MIT opracowali nowatorską metodę dostarczania leków bezpośrednio do docelowych tkanek. Rolę "włącznika" pełni światło.

Leki, które przyjmujemy doustnie albo dożylnie, zazwyczaj wędrują po całym organizmie. Niekiedy powoduje to niepożądane skutki uboczne, ale – jak wykazały najnowsze badania naukowców z MIT – jest sposób, aby uniknąć tego problemu.

Rozwiązaniem okazuje się lek dostarczany bezpośrednio do docelowej tkanki, możliwy do aktywowania w dowolnym momencie za pomocą światła. Jaka technologia stoi za tym pomysłem?

Badacze z MIT wpadli na pomysł, by zarówno płynny lek, jak i aktywujące go światło, były dostarczane supercienkim przewodem, którego średnica pozwoli na wprowadzenie go w sposób, ograniczający uszkodzenia tkanek.

Technologia mikroprzewodów

Aby go stworzyć, badacze zbudowali najpierw przewód w makroskali. Następnie, po podgrzaniu, został on rozciągnięty. W rezultacie jego średnica zmniejszyła się do zaledwie dwóch mikrometrów (milionowych części metra), dzięki czemu możliwe stało się wprowadzenie go do żywej tkanki przy minimalnych uszkodzeniach.

Następnym etapem była aplikacja fotoprzełączalnego leku, który supercienkim kanalikiem został dostarczony w wymagane miejsce. Dopiero wówczas dzięki wbudowanemu w przewód, mikroskopijnemu światłowodowi, można było dostarczyć w głąb tkanki widzialne światło, które aktywowało lek.

Przeprowadzone na myszach eksperymenty dowiodły skuteczności tej metody. Dzięki mikroprzewodom z kanalikiem i światłowodem w przyszłości będzie można dostarczać niezbędne leki bezpośrednio do tkanek, w których mają zostać aktywowane, a następnie "włączać" je w odpowiednim momencie.

Głosuj w plebiscycie Imperatory WP na laptopy, gry i sprzęt gamingowy i wygraj 5000 zł.

Imperatory 2020
Imperatory 2020
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)