Legenda open source odwiedzi Kraków

Legenda open source odwiedzi Kraków

06.01.2009 17:04, aktual.: 06.01.2009 18:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W styczniu 2009 r. do Polski zawita sam Richard Stallman - legenda ruchu open source. Stallman, jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciel Free Software Foundation oraz projektu GNU będzie gościem konferencji IT Giants, która rozpocznie się w Krakowie 14 stycznia.

Stallman wygłosi wykład zatytułowany "Prawo autorskie vs. społeczność w erze sieci komputerowych". Wystąpienie poświęcone będzie problematyce "niekompatybilności" prawa autorskiego (którego zasady opracowane zostały przecież w czasach rozkwitu prasy drukowanej) w świecie zdominowanym przez komputery i Internet.

Obraz
© Richard Stallman (fot. IDG)

Materia wykładu jest na tyle zajmująca, że można spodziewać się po założycielu Free Software Foundation, iż być może po raz kolejny da upust swoim radykalnym poglądom. Jest on bowiem znany z tego, że wygłaszane przez niego opinie bywają kontrowersyjne. Stallman uważa m.in. że cloud computing to głupota, w ostrych słowach krytykuje standard Creative Commons, jest przekonany, że patenty na oprogramowanie ograniczają użytkowników komputerów, a jedyną szansą dla społeczności wolnego oprogramowania na wygranie "wojny" z Microsoftem jest wg niego odrzucenie Windows i Mac OS.

Richard Stallman jest absolwentem uniwersytetu Harvard z 1974 r. - studiował tam fizykę. Jeszcze podczas studiów podjął pracę w MIT Artificial Intelligence Lab i pracował tam do stycznia 1984 r., kiedy to pożegnał się z uczelnią i zainicjował projekt GNU. Wikipedia uznaje, że to Richard Stallman ustalił ramy moralne, polityczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów komercyjnych.

W konferencji wezmą udział również m.in. Łukasz Wejchert, prezes Onetu, Piotr Pietrzak z IBM i Grzegorz Gutmajer z Delphi Poland jak również przedstawiciele uczelni wyższych: prof. Krzysztof Zieliński i dr Grzegorz Nalepa z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prof. Marek Zaionc z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby zapewnić sobie wstęp na konferencję (który sam w sobie jest bezpłatny), należy dokonać wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie itgiants.org.

Więcej informacji: IT Giants 2009

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)