Łazik Opportunity przetrwał już 5000 marsjańskich dni. NASA nie wie, dlaczego wciąż działa

Łazik Opportunity przetrwał już 5000 marsjańskich dni. NASA nie wie, dlaczego wciąż działa

Łazik Opportunity przetrwał już 5000 marsjańskich dni. NASA nie wie, dlaczego wciąż działa
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | NASA
Arkadiusz Stando
19.02.2018 12:09

Maszynowy geolog NASA Opportunity jest małym robotem, badającym Czerwoną Planetę. Jego misja miała trwać trzy miesiące, a udało mu się przetrwać już ponad 5000 marsjańskich dni.

Łazik Opportunity jest zasilany energią słoneczną, więc naukowcy nie spodziewali się, że maszyna przetrwa marsjańską zimę. Tymczasem udało mu się to już 8 razy. Pierwotnie nastawiano się na 90 dni marsjańskich, a minęło już ich ponad 5000. Zespół inżynierów z NASA może być dumny ze swojego dzieła.

Robot o wielkości koszyka przez te lata wykonał około 225 000 zdjęć. Można je oglądać za darmo w internecie, pod tym adresem. Oprócz tego, dokonał wielu ważnych odkryć dotyczących składu skał i gleby Marsa. Już po sześciu tygodniach zebrał dowody na istnienie w przeszłości wody na powierzchni.

Całkowita odległość, jaką przebył łazik, wynosi już ponad 45 km. Nie zawsze szło jak po maśle, przez 38 sol (dni marsjańskich) był uwięziony na wydmie, którą naukowcy określili "czyśćcem". Obecnie maszyna znajduje się na Perseverance Valley, zachodnim brzegu krateru Endurance.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)