Latający samochód wykonał dziewiczy lot
Wizja latających samochodów jest coraz bliższa realizacji. Kolejna firma na świecie prezentuje swoją nietypową konstrukcję. Tym razem model latającego auta zaprezentowała słowacka firma Aeromobil.
18.10.2013 | aktual.: 18.10.2013 13:45
Aeromobil to firma, która posiada bardzo duże doświadczenie związane z tego typu konstrukcjami. Nad projektem latającego samochodu pracuje bowiem nieprzerwanie od 199. roku. W ostatnich dniach z sukcesem udało się zakończyć pierwszy lot tej niebanalnej maszyny. Realizacja niespotykanej koncepcji ma na celu jeden, główny cel – stworzenie pojazdu, który połączy w sobie wydajność samochodu sportowego z cechami lekkiego samolotu i stanie się swoistym „drogowym statkiem powietrznym”. W pierwszy lot wzbił się prototyp trzeciej generacji, który według producenta ma być stylowym i komfortowym rozwiązaniem zarówno dla kierowcy, jak i pasażera.
Aeromobil z wyglądu przypomina dość innowacyjny model samochodu, który bez najmniejszego problemu mieści się na standardowym miejscu parkingowym. Tak jak i zwykłe auto napędzany jest paliwem dostępnym na wszystkich stacjach benzynowych. W konstrukcji zastosowano silnik Rotax 91. o mocy 100 KM. W konfiguracji samolotu maszyna rozwija maksymalną prędkość wynoszącą 200 km/h i jest w stanie wykonywać loty o długości do 700 km. Masa własna konstrukcji, która jest wykonana ze stali otoczonej włóknem węglowym to około 453 kg.
Aby stworzyć tak nietypową konstrukcje niezbędna jest możliwość składania i rozkładania skrzydeł. Tak jak i w innej, podobnej maszynie Transition firmy Terrafugia (czytaj: Pierwszy lot pokazowy samolotu Terrafugia Transition)proces ten możliwy jest dzięki pomocy przycisku umieszczonego w kokpicie.
Innowaczjny projekt słowackiej firmy wciąż poszukuje inwestorów, których pomoc jest niezbędna by w przyszłości ta niezwykła maszyna mogła być użytkowana komercyjnie. Jak informuje Stefan Klein, współzałożyciel firmy niezbędni są także projektanci i partnerzy, którzy wraz z firmą Aeromobil włączą się do pracy nad projektem.
Polecamy na stronie LotniczaPolska.pl: A321 będą latać dla Wizz Air