Latający samochód wykonał dziewiczy lot

Latający samochód wykonał dziewiczy lot

Latający samochód wykonał dziewiczy lot
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.10.2013 13:35, aktualizacja: 18.10.2013 13:45

Wizja latających samochodów jest coraz bliższa realizacji. Kolejna firma na świecie prezentuje swoją nietypową konstrukcję. Tym razem model latającego auta zaprezentowała słowacka firma Aeromobil.

Aeromobil to firma, która posiada bardzo duże doświadczenie związane z tego typu konstrukcjami. Nad projektem latającego samochodu pracuje bowiem nieprzerwanie od 199. roku. W ostatnich dniach z sukcesem udało się zakończyć pierwszy lot tej niebanalnej maszyny. Realizacja niespotykanej koncepcji ma na celu jeden, główny cel – stworzenie pojazdu, który połączy w sobie wydajność samochodu sportowego z cechami lekkiego samolotu i stanie się swoistym „drogowym statkiem powietrznym”. W pierwszy lot wzbił się prototyp trzeciej generacji, który według producenta ma być stylowym i komfortowym rozwiązaniem zarówno dla kierowcy, jak i pasażera.

Aeromobil z wyglądu przypomina dość innowacyjny model samochodu, który bez najmniejszego problemu mieści się na standardowym miejscu parkingowym. Tak jak i zwykłe auto napędzany jest paliwem dostępnym na wszystkich stacjach benzynowych. W konstrukcji zastosowano silnik Rotax 91. o mocy 100 KM. W konfiguracji samolotu maszyna rozwija maksymalną prędkość wynoszącą 200 km/h i jest w stanie wykonywać loty o długości do 700 km. Masa własna konstrukcji, która jest wykonana ze stali otoczonej włóknem węglowym to około 453 kg.

Aby stworzyć tak nietypową konstrukcje niezbędna jest możliwość składania i rozkładania skrzydeł. Tak jak i w innej, podobnej maszynie Transition firmy Terrafugia (czytaj: Pierwszy lot pokazowy samolotu Terrafugia Transition)proces ten możliwy jest dzięki pomocy przycisku umieszczonego w kokpicie.

Innowaczjny projekt słowackiej firmy wciąż poszukuje inwestorów, których pomoc jest niezbędna by w przyszłości ta niezwykła maszyna mogła być użytkowana komercyjnie. Jak informuje Stefan Klein, współzałożyciel firmy niezbędni są także projektanci i partnerzy, którzy wraz z firmą Aeromobil włączą się do pracy nad projektem.

Polecamy na stronie LotniczaPolska.pl: A321 będą latać dla Wizz Air

Źródło artykułu:lotniczapolska.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)