Latające roboty bojowe. Nowy budżet Pentagonu na 2022 rok
Ujawniony w maju 2021 roku budżet Pentagonu na kolejny rok pokazuje, jakie kierunki rozwoju uzbrojenia zostały uznane w Stanach Zjednoczonych za najbardziej perspektywiczne. Wśród licznych wydatków zwracają uwagę te, przeznaczone na rozwój bezzałogowych, autonomicznych maszyn.
01.06.2021 22:06
Jedną z nich jest dron MQ-25 Stingray. To rozwijany przez marynarkę wojenną innowacyjny program bezzałogowej latającej cysterny. Choć nie przyciąga on tyle uwagi, co programy rozwoju autonomicznych bojowych maszyn, jest dla przyszłości działań wojennych co najmniej tak samo – o ile nie bardziej – istotny.
Nic dziwnego, że - jak podaje serwis Janes - w 2022 roku na jego rozwój zostaną przeznaczone dodatkowe środki.
Od maszyny szturmowej do tankowca
MQ-25 Stingray to ciekawy przykład ewolucji priorytetów, jakimi kieruje się Pentagon. Rozpoczęty dekadę temu program zakładał początkowo budowę bezzałogowej, autonomicznej maszyny uderzeniowej. Z czasem jej rolę zmieniono, planując wykorzystanie drona do zadań rozpoznawczych.
Ostatecznie założenia ponownie zweryfikowano, zmieniając przeznaczenie drona, który miał stać się zaawansowaną, autonomiczną latającą cysterną, zapewniającą wsparcie dla maszyn bojowych.
Latające wsparcie
Próby maszyny w tej konfiguracji, wyposażonej w podwieszane zbiorniki paliwa Cobham, są prowadzone od 2019 roku. MQ-25 Stingray ma nie tylko pełnić rolę powietrznego tankowca, ale także samodzielnie realizować zlecone misje.
Zobacz także
Ma w pełni autonomicznie startować i lądować na lotniskowcu, czy towarzyszyć samolotom wykonującym inne zadania, jak Boeing F/A-18E/F Super Hornet czy F-35.
Program, na które w 2022 roku Pentagon przeznaczył dodatkowe środki, ma przynieść szybkie rezultaty. Już w 2025 roku amerykańskie autonomiczne latające cysterny mają osiągnąć gotowość operacyjną.