Lata, pływa i jeździ - nowy autonomiczny pojazd dla wojska

Strona głównaLata, pływa i jeździ - nowy autonomiczny pojazd dla wojska
14.11.2013 12:30
Lata, pływa i jeździ - nowy autonomiczny pojazd dla wojska
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Wszyscy wiemy, że Transformersy są tylko bajką dla (dużych) dzieci. Jednak w Sandia National Laboratory postanowiono zrealizować dziecięce marzenie i zbudować pojazd autonomiczny, który zmieniałby kształt, w zależności od środowiska, w jakim funkcjonuje.

Co prawda zmiana ta byłaby raczej w jedną stronę, ale od czegoś trzeba zacząć. Opracowywane przez specjalistów z Sandia National Laboratory urządzenie ma początkowo poruszać się drogą powietrzną, później zanurzyć się pod wodą, by ostatecznie wyjechać na ląd jako mały łazik. Multi-Modal Vehicle, który jest dopiero we wczesnym fazie projektowania, czeka na razie na przyznanie finansowania na budowę prototypu, ale inżynierowie pracujący nad tym projektem są dobrej myśli. W końcu przeznaczony on byłby przede wszystkim dla wojska.

- _ Prawdziwą wartością dodaną _ [takiego urządzenia] _ jest to, że pozwala ono na maksymalną elastyczność i wysoce skomplikowanych misjach, bez obaw o to, że różne pojazdy znajdują się na odpowiednich pozycjach _ - stwierdził Jon Salton z Sandia National Laboratory w rozmowie z Wired. - _ Powinno to w znaczący sposób zwiększyć możliwości sił specjalnych. _

Z drugiej strony nie wiadomo na razie, czy wojskowym przypadnie do gustu fakt, że po wypełnieniu misji takiej maszyny nie dałoby się wykorzystać ponownie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)