László József Bíró - kim był wynalazca długopisu?

László József Bíró - kim był wynalazca długopisu?
Źródło zdjęć: © Wikimedia

29.09.2016 10:36, aktual.: 29.09.2016 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ladislao José Biro wynalazca współczesnego długopisu skończyłby dziś 117. Z tej okazji Google uczciło pamięć węgierskiego dziennikarza animowanym Google Doodle.

Ladislao Jose Biro, a właściwie Laszlo Biro, to urodzony 2. września 1899 r. na Węgrzech żydowski artysta, dziennikarz i wynalazca. Dzięki kontaktowi z farba drukarską, zauważył jej bardzo ważną właściwość. Używana przy druku gazet, farba bardzo szybko schła. W porównaniu z długo schnącym i rozmazującym się ciągle tuszem używanym powszechnie w wiecznych piórach była to niesamowita zaleta.

Obraz
© (fot. Google.com)

Wraz ze swoim bratem Györgym, chemikiem, dziennikarz noszący wtedy imię i nazwisko Laszlo Biro, skonstruował całkowicie nowy przyrząd do pisania. Przełomowy wynalazek bracia postanowili opatentować. Stało się to w 193. r. w Paryżu, dokąd uciekł wraz z żoną Elzą Schick (także żydowskiego pochodzenia) i córką przed prześladowaniami węgierskich faszystów.

Nie długo cieszyli się spokojem, gdyż zaledwie po pięciu latach spędzonych nad Sekwaną, znów musieli uciekać, tym razem przed niemieckimi nazistami. W 194. r. bracia z pozostałymi członkami rodziny opuścili Paryż. Tym razem uciekli do Argentyny.

Bracia, zaraz po przeprowadzce postanowili zadbać o bezpieczeństwo swojego wynalazku. 10 czerwca złożyli kolejny wniosek patentowy, tym razem w amerykańskim urzędzie, jako Biro Pens of Argentina. Na cześć braci, w Argentynie do dziś na długopis mówi się _ birome _.

Nowy wynalazek zrobił wielką karierę w czasie wojny, zwłaszcza w lotnictwie. Bowiem, dzięki swojej konstrukcji pozwalał pisać nawet na znacznych wysokościach, gdzie ciśnienie powietrza było bardzo niskie. Licencjonowaną produkcję przyrządu do pisania na użytek armii, rozpoczęto w Wielkiej Brytanii.

Obraz
© (fot. Google.com)

Nie długo po zakończeniu wojny, w 194. r, prawa patentowe od węgierskich braci kupił Marcel Bich. Niedługo potem, długopis stał się sztandarowym produktem jego firmy Bic.

Ladislao José Biro zmarł w 198. r. w Buenos Aires. Do dzisiaj, w Argentynie 29 września, w rocznice urodzin Biro, jest obchodzone święto - Dzień Inwestora.

lop

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także