Lasso zamiast paralizatora? Policja inwestuje w nowy sprzęt

BolaWrap
BolaWrap
Źródło zdjęć: © Judah Meiteles (Wrap Technologies)

06.06.2021 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowoczesne lasso może zastąpić paralizator. Przynajmniej w wielu przypadkach. Nowy sprzęt pozwoli policjantom na przeprowadzanie mniej brutalnych interwencji, nie czyniąc ich przy okazji mniej efektywnymi.

Nowoczesne lasso czyli urządzenie BolaWrap Remote Restraint wygląda jak gadżet, który powinniśmy traktować jako ciekawostkę. Okazuje się jednak, że to w pełni funkcjonalne narzędzie, które może ułatwić pracę stróżom prawa.

Jak działa technologiczne lasso?

BolaWrap to urządzenie, które przy użyciu prochu strzelniczego pozwala na wystrzelenie dwumetrowej kevlarowej liny, która może być wystrzelona na około 8 metrów. Trafia ona w podejrzanego i silnie oplata go, pozwalając policjantowi na dokonanie aresztowania. BolaWrap to swoisty rodzaj "kajdanek dystansowych".

Stróż prawa może dokładnie wycelować, gdzie chce strzelić, dzięki wbudowanemu laserowi.

Tom Smith, dyrektor generalny firmy Wrap, odpowiedzialnej za urządzenie, twierdzi, że BolaWrap ma być narzędziem, które zapewni bezpieczeństwo zarówno podejrzanym, jak i policjantom.

Akcesorium, którego nie powstydziłby się James Bond

Narzędzie wydaje się być genialnym sposobem na szybkie opanowanie sytuacji, bez konieczności stosowania siły czy też zadawania bólu podejrzanym. Stosowanie paralizatora w niektórych sytuacjach stwarzało niepotrzebne zagrożenie, podczas gdy "spętanie" przy użyciu BolaWrap nie wywołuje żadnych negatywnych skutków na ciele zatrzymywanego.

BolaWrap: Działanie

Stróże prawa mogą w mgnieniu oka obezwładnić agresywną lub podejrzanie zachowującą się osobę, bez konieczności rażenia jej prądem (co może być dla niej niebezpieczne). Największą zaletą nowoczesnego lassa jest fakt, że policjanci nie będą musieli podchodzić bezpośrednio do podejrzanego, co zmniejszy ryzyko na przykład zranienia ich nożem podczas interwencji.

Według firmy Wrap, obecnie z ich produktu korzysta już 230 jednostek policji na terenie 46 stanów, a już zostały złożone nowe zamówienia. Jeśli sprzęt faktycznie jest skuteczny, należy spodziewać się, że będzie powszechnie stosowany. Jego stosowanie będzie korzystne zarówno dla przestępców, jak i dla policjantów.

Zatrzymywanie obywatele nie będą musieli cierpieć, jak podczas rażenia paralizatorem, czy siłowego aresztowania przy użyciu klasycznych kajdanek, a policjanci będą mogli wykonywać swoją pracę z mniejszym ryzykiem, że w swoich działaniach przekroczą granicę usprawiedliwionego użycia siły.

Źródło artykułu:WP Tech
policja w usaprzestępczośćaresztowanie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także