Lasery pozwolą przesyłać dane z szybkością 800 gigabitów na sekundę
Przy obecnym zapotrzebowaniu na coraz szybsze przesyłanie danych, technologia musi być ciągle rozwijana. Specjaliści spodziewają się, że że wzrost infrastruktury usług w chmurze w 2021 r. osiągnie 27 procent skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu. Niezbędne jest więc wdrażanie nowych technologii przesyłu.
06.06.2021 12:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak donosi serwis Phys.org, obecnie na świecie szeroko wdraża się 400 gigabitową sieć Ethernet. Na tym nie koniec, bowiem gotowa jest już technologia 800 GbE, która pozwoli na przyszłe zaspokojenie potrzeb dotyczących przepustowości.
Żeby jednak osiągnąć aż taką przepustowość, niezbędne jest położenie ośmiu ścieżek typu światłowód, każda po 100 gigabitów na sekundę. Nie jest to rozwiązanie idealne, dlatego technicy rozważają również inny pomysł. Zespół naukowców z Lumentum opracował rozwiązanie, które wykorzystuje cztery tory o długości fali 200 Gb/s. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie 800 GbE mniejszym kosztem oraz przy mniejszym ryzyku wystąpienia problemów technicznych.
Osiągnięcie większej prędkości i wysokiej przepustowość nie byłoby możliwe bez przełomowych rozwiązań. Zespół opracował laser z rozproszonym sprzężeniem zwrotnym (EA-DFB) ze zintegrowanym modulatorem elektroabsorpcyjnym (LE) z rozproszonym sprzężeniem zwrotnym. Jest on zdolny do transmisji dwukilometrowej, która jest wymaganą długością transmisji w wielu nowoczesnych dużych centrach danych.
Projekt tego rodzaju robi ogromne wrażenie. Phys.org informuje, że pomysł zostanie zaprezentowany na konferencji i wystawie komunikacji światłowodowej (OFC). W tym roku odbędzie się ona wirtualnie w dniach od 6 do 11 czerwca.