Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego

Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego
22.10.2018 14:42
Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Wybierając mysz do komputera, nie zawsze musisz kierować się ceną. Tańsze modele mogą sprawnie działać przez wiele lat, a z drugiej strony profesjonaliści potrzebują maksymalnej czułości, świetnego dopasowania do dłoni i doskonałego wyważenia.

Model, który wybierzesz, zależy od tego, jak bardzo precyzyjne czynności wykonujesz. Nawet niedrogie modele z powodzeniem spełnią swoje zadanie, choć za myszy dla graczy i profesjonalistów trzeba będzie zapłacić nieco więcej.

Laserowa czy optyczna

Te dwie kategorie często są mylone ze względu na wiele podobieństw. W obu przypadkach chodzi o wykorzystanie strumienia światła, który odbija się od gładkiej powierzchni i pozwala komputerowi określić to, w jakim kierunku porusza się urządzenie peryferyjne. Brak mechanicznych elementów oznacza brak konieczności czyszczenia, a co za tym idzie mysz jest o wiele mniej zawodna niż modele mechaniczne. Mysz optyczna to tańsze rozwiązanie, które działa sprawniej niż dawne myszki kulkowe, ale ma mniejszą precyzję działania i płynność ruchu niż wersje laserowe.

289742414842133498
Źródło zdjęć: © Fotolia | peerayot

Na kablu czy zdalnie

Wiele osób nie wyobraża sobie "gryzonia bez ogona" – modele przewodowe cieszą się wciąż dużą popularnością. Przemawia za tym wysoka niezawodność sprzętu. Mysz nie traci sygnału, nie rozładowuje się w najmniej odpowiednim momencie. Z drugiej strony nie każdy lubi nieustannie poprawiać kabel, który gdzieś się zaczepia.

W przypadku myszki bezprzewodowej masz do wyboru modele wyposażone w odbiornik radiowy, który należy podłączyć do portu USB lub oferujące połączenie Bluetooth. Nie zajmują slotu USB, ale dostępne jest niemal wyłącznie w droższych urządzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów. Z drugiej strony myszki bezprzewodowe można podzielić na te z baterią i dodatkowym akumulatorem. Przeciętna mysz jest w stanie pracować na jednej baterii nawet kilka miesięcy, a ładowanie akumulatora co jakiś czas nie sprawia problemu.

A może kulka

Starsi użytkownicy komputerów z sentymentem wspominają mechaniczne myszki, w których kulka z obciążnikiem napędzała system rolek odpowiedzialnych za poruszanie kursora. Z pewnością zwrócą oni uwagę na trackball, zwany również manipulatorem kulkowym. Z pozoru urządzenie wygląda nieco archaicznie, jednak użytkownik szybko zorientuje się, że tego typu kontroler ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest optymalnie dopasowany do kształtu dłoni, a co za tym idzie umożliwia przypisanie przycisku pod każdy palec.

Trackball to najlepszy wybór dla ludzi, którzy pracują w różnych warunkach. Urządzenie nie wymaga specjalnej podkładki, dlatego też wystarczy jakiekolwiek podłoże, by móc nim płynnie operować. Dobrze sprawdzi się zarówno w pociągu, jak i kawiarni i wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca. Odpowiednio puszczona palcem w ruch kulka kręci się z dużą prędkością, dzięki czemu sprawdzi się doskonale dla osób, które operują na kilku ekranach. Trzeba jednak uważać, uszkodzenie kulki oznacza wymianę całego sprzętu, nie można kupić jej osobno.

289742414842657786
Źródło zdjęć: © flickr.com | Jamie

Mysz dla profesjonalisty

Większość osób korzystających z komputera głównie do przeglądania internetu nie zwraca uwagi na ergonomię pracy. Kwestia komfortu jest istotna dla osób, które spędzają przy komputerze dużą część dnia – programistów, grafików czy nawet graczy. Wtedy warto wybrać model, który dopilnuje, by dłoń podczas pracy była w najbardziej naturalnej pozycji, a także nieco większe modele, w których cała dłoń spoczywa na urządzeniu. Wbrew pozorom nie każda mysz gamingowa będzie przydatna dla gracza. Sensor o wysokiej precyzji, szybki czas reakcji, a także możliwość regulowania wagi to podstawowe elementy, które przekładają się bezpośrednio na precyzję użytkowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)