Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego

Wybierając mysz do komputera, nie zawsze musisz kierować się ceną. Tańsze modele mogą sprawnie działać przez wiele lat, a z drugiej strony profesjonaliści potrzebują maksymalnej czułości, świetnego dopasowania do dłoni i doskonałego wyważenia.

Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.10.2018 | aktual.: 23.10.2018 09:25

Model, który wybierzesz, zależy od tego, jak bardzo precyzyjne czynności wykonujesz. Nawet niedrogie modele z powodzeniem spełnią swoje zadanie, choć za myszy dla graczy i profesjonalistów trzeba będzie zapłacić nieco więcej.

Laserowa czy optyczna

Te dwie kategorie często są mylone ze względu na wiele podobieństw. W obu przypadkach chodzi o wykorzystanie strumienia światła, który odbija się od gładkiej powierzchni i pozwala komputerowi określić to, w jakim kierunku porusza się urządzenie peryferyjne. Brak mechanicznych elementów oznacza brak konieczności czyszczenia, a co za tym idzie mysz jest o wiele mniej zawodna niż modele mechaniczne. Mysz optyczna to tańsze rozwiązanie, które działa sprawniej niż dawne myszki kulkowe, ale ma mniejszą precyzję działania i płynność ruchu niż wersje laserowe.

Obraz
© Fotolia | peerayot

Na kablu czy zdalnie

Wiele osób nie wyobraża sobie "gryzonia bez ogona" – modele przewodowe cieszą się wciąż dużą popularnością. Przemawia za tym wysoka niezawodność sprzętu. Mysz nie traci sygnału, nie rozładowuje się w najmniej odpowiednim momencie. Z drugiej strony nie każdy lubi nieustannie poprawiać kabel, który gdzieś się zaczepia.

W przypadku myszki bezprzewodowej masz do wyboru modele wyposażone w odbiornik radiowy, który należy podłączyć do portu USB lub oferujące połączenie Bluetooth. Nie zajmują slotu USB, ale dostępne jest niemal wyłącznie w droższych urządzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów. Z drugiej strony myszki bezprzewodowe można podzielić na te z baterią i dodatkowym akumulatorem. Przeciętna mysz jest w stanie pracować na jednej baterii nawet kilka miesięcy, a ładowanie akumulatora co jakiś czas nie sprawia problemu.

A może kulka

Starsi użytkownicy komputerów z sentymentem wspominają mechaniczne myszki, w których kulka z obciążnikiem napędzała system rolek odpowiedzialnych za poruszanie kursora. Z pewnością zwrócą oni uwagę na trackball, zwany również manipulatorem kulkowym. Z pozoru urządzenie wygląda nieco archaicznie, jednak użytkownik szybko zorientuje się, że tego typu kontroler ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest optymalnie dopasowany do kształtu dłoni, a co za tym idzie umożliwia przypisanie przycisku pod każdy palec.

Trackball to najlepszy wybór dla ludzi, którzy pracują w różnych warunkach. Urządzenie nie wymaga specjalnej podkładki, dlatego też wystarczy jakiekolwiek podłoże, by móc nim płynnie operować. Dobrze sprawdzi się zarówno w pociągu, jak i kawiarni i wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca. Odpowiednio puszczona palcem w ruch kulka kręci się z dużą prędkością, dzięki czemu sprawdzi się doskonale dla osób, które operują na kilku ekranach. Trzeba jednak uważać, uszkodzenie kulki oznacza wymianę całego sprzętu, nie można kupić jej osobno.

Obraz
© flickr.com | Jamie

Mysz dla profesjonalisty

Większość osób korzystających z komputera głównie do przeglądania internetu nie zwraca uwagi na ergonomię pracy. Kwestia komfortu jest istotna dla osób, które spędzają przy komputerze dużą część dnia – programistów, grafików czy nawet graczy. Wtedy warto wybrać model, który dopilnuje, by dłoń podczas pracy była w najbardziej naturalnej pozycji, a także nieco większe modele, w których cała dłoń spoczywa na urządzeniu. Wbrew pozorom nie każda mysz gamingowa będzie przydatna dla gracza. Sensor o wysokiej precyzji, szybki czas reakcji, a także możliwość regulowania wagi to podstawowe elementy, które przekładają się bezpośrednio na precyzję użytkowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)