Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów

Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów

Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów
Źródło zdjęć: © Boeing
Bolesław Breczko
16.01.2020 11:50, aktualizacja: 16.01.2020 12:38

Boeing poinformował, że rozwijany dla Marynarki Wojennej USA kompaktowy system broni laserowej przeszedł próby, w których unicestwił ponad 100 powietrznych statków bezzałogowych.

W trakcie pięciu różnych prób zestawu laserowego o nazwie Compact Laser Weapon System (CLWS) operatorzy obezwładnili ponad 100 dronów. Systemy tego typu są pilnie rozwijane przez siły zbrojne krajów ponieważ małe i średnie bezzałogowce stają się coraz chętniej używanym narzędziem na polu bitwy. Np. Wojsko Polskie kupiło drony bojowe Warmate polskiej firmy WB Electronics, które mogą działać w trybie kamikaze.

Rozwijany jednocześnie dla Marynarki Wojennej USA oraz dla Korpusu Piechoty Morskiej USA system CLWS jest kompletnym, zintegrowanym narzędziem do zwalczania dronów bojowych. W skład zestawu wchodzi radar, kamera wysokiej rozdzielczości do wykrywania i oznaczania celów oraz laser 2 kW.

Małe rozmiary systemu pozwalają montować go na różnych platformach: łodziach, pojazdach kołowych i gąsienicowych, a także w kontenerach transportowych. System CWLS działa już na tranporterach Stryker, które zostały rozmieszczone w Europie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)