Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów

Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów16.01.2020 11:50
Laserowa broń Boeinga do zwalczania dronów. Unieszkodliwiła 100 maszyn podczas testów
Źródło zdjęć: © Boeing

Boeing poinformował, że rozwijany dla Marynarki Wojennej USA kompaktowy system broni laserowej przeszedł próby, w których unicestwił ponad 100 powietrznych statków bezzałogowych.

W trakcie pięciu różnych prób zestawu laserowego o nazwie Compact Laser Weapon System (CLWS) operatorzy obezwładnili ponad 100 dronów. Systemy tego typu są pilnie rozwijane przez siły zbrojne krajów ponieważ małe i średnie bezzałogowce stają się coraz chętniej używanym narzędziem na polu bitwy. Np. Wojsko Polskie kupiło drony bojowe Warmate polskiej firmy WB Electronics, które mogą działać w trybie kamikaze.

Rozwijany jednocześnie dla Marynarki Wojennej USA oraz dla Korpusu Piechoty Morskiej USA system CLWS jest kompletnym, zintegrowanym narzędziem do zwalczania dronów bojowych. W skład zestawu wchodzi radar, kamera wysokiej rozdzielczości do wykrywania i oznaczania celów oraz laser 2 kW.

Małe rozmiary systemu pozwalają montować go na różnych platformach: łodziach, pojazdach kołowych i gąsienicowych, a także w kontenerach transportowych. System CWLS działa już na tranporterach Stryker, które zostały rozmieszczone w Europie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)