Laptopy oferujące 40 godzin pracy już w 2009?

Laptopy oferujące 40 godzin pracy już w 2009?
Źródło zdjęć: © WP.PL

26.11.2008 10:31, aktual.: 26.11.2008 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mary Lou Jepsen, szefowa technologii w organizacji One Laptop Per Child (OLPC), zapowiedziała, że jej firma Pixel Qi już niedługo zaprezentuje nową technologię wyświetlaczy, które zastosowane w laptopach i e-bookach pozwolą przedłużyć ich czas działania bez ładowania nawet do 20-40 godzin w kolorach HDTV. Niemożliwe?

Pixel Qi założona przez Mary Lou Jepsen prowadzi badania nad wyświetlaczami, które umożliwią urządzeniom przenośnym typu laptop lub e-book pracę nawet do 20-4. godzin bez ładowania, w dodatku w jakości HDTV oraz z możliwością oglądania obrazu w pełnym słońcu. Choć pomysł wydaje się nierealny, to wiele wskazuje na to, że istnieje szansa na jego realizację.

Obraz
© (fot. Packard Bell)

Energooszczędne wyświetlacze zostały już zastosowane w laptopach XO w ramach projektu One Laptop Per Child (OLPC). Ekrany te kosztowały trzy razy mniej niż standardowe LCD. Co więcej, pobierały tylko 1/10 mocy swoich pierwowzorów.

Jepsen zapowiada, że Pixel Qi znacznie unowocześni tę technologię i przygotuje laptopy, które swoją wydajnością znacznie przewyższą wszystkie obecne na rynku modele. Firma jednocześnie realizuje kilka innych projektów, m.in. nowy wzór e-papieru, który umożliwi użytkownikowi czytanie w kolorze oraz odtwarzanie filmów wideo. Całość będzie oczywiście niesamowicie energooszczędna. Jak mówi Jepsen: "dzięki technologii, którą zaoferujemy, będzie można kilkakrotnie ( 5-10 ) wydłużyć czas pracy laptopa. W ten sposób użytkownik będzie mógł pracować bez ładowania nawet 20-40 godzin."

Firma właśnie otrzymała zastrzyk gotówki, który pozwolił jej otworzyć dwie placówki - na Tajwanie i w San Francisco.

Pixel Qi zapowie konkretne modele swoich produktów już wkrótce. Wiadomo, że pierwsze laptopy nowej generacji ( jeśli rzeczywiście uda się je wyprodukować według zapowiedzi ) trafią na rynek Japonii już w drugiej połowie przyszłego roku. Co ciekawe, całość będzie produkowana na obecnych liniach LCD.

Zobacz również wątek: OLPC, czyli tanie notebooki dla mas - http://www.idg.pl/news/watek/99_akt.html

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)