Laptop się przegrzewa? Podkładka to skuteczne i niedrogie rozwiązanie

Chłodzenie laptopa to ważny, choć często pomijany temat. By wszystkie podzespoły pracowały na pełnych obrotach, trzeba zapewnić im odpowiednie odprowadzenie temperatury. Jeśli coś jest nie tak, szybko pojawiają się inne problemy.

Laptop się przegrzewa? Podkładka to skuteczne i niedrogie rozwiązanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.04.2018 | aktual.: 06.04.2018 08:15

Co wpływa na chłodzenie?

Choć zwykle problemy z chłodzeniem pojawiają się dopiero po jakimś czasie od zakupu netbooka, to niektóre tańsze laptopy mogą się przegrzewać nawet tuż po zakupie. Czasami układy chłodzenia w ogóle nie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła z podzespołów, co może skutkować znacznym spadkiem wydajności podczas grania w bardziej wymagające gry, a w skrajnym wypadku nawet niekontrolowanym wyłączaniem się sprzętu.

Co jeszcze wpływa na przegrzewanie się netbooka? Przede wszystkim będzie to zalegający w otworach kurz, a także zasłanianie otworów wentylacyjnych. Jeśli często pracujesz z laptopem na kolanach lub wieczorami oglądasz filmy kładąc sprzęt na materacu lub kołdrze, możesz mieć pewność, że z czasem pojawią się problemy z chłodzeniem. Liczy się również samo miejsce pracy. Korzystanie ze sprzętu w gorącym otoczeniu lub w pełnym słońcu to wyrok śmierci dla twojego laptopa.

Jak kontrolować temperaturę?

Jeśli podczas korzystania ze sprzętu klawiatura nagrzewa się, to znak, że musisz dokładniej przyjrzeć się chłodzeniu laptopa. Pomogą ci w tym darmowe programy, które przeprowadzą testy wydajnościowe i sprawdzą ciepło generowane przez konkretne podzespoły. Temperatura procesora powinna oscylować w granicach 70-90 st. C, podobnie jak karta graficzna.

Obraz
© Shutterstock.com

Najprostszym i jednocześnie najtańszym sposobem na poradzenie sobie z przegrzewającym się laptopem jest wyczyszczenie przewodów wentylacyjnych. Można to zrobić na dwa sposoby: amatorzy wykorzystają do tego sprężone powietrze, bardziej doświadczeni użytkownicy będą woleli rozkręcić obudowę i wyczyścić wszystko ręcznie. Podczas odkurzania warto sprawdzić stan pasty chłodzącej procesor i ewentualnie wymienić ją na nową. To rozwiązanie jest o wiele skuteczniejsze i rozwiąże problem na długi czas.

Obejdzie się bez wymiany sprzętu

Jeśli pomimo regularnego czyszczenia netbook wciąż niedomaga, możesz spróbować wspomóc wentylator odpowiednią podkładką chłodzącą. Przed zakupem musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak rozmieszczono kratkę wentylacyjną w twoim notebooku. To do nich musisz dostosować liczbę i rozmiar wentylatorów. Na szczęście na rynku dostępne są również urządzenia, w których możesz dowolnie manipulować ułożeniem wiatraków i ustawić je tak, by dały jak najlepszy efekt.

Największym kryterium zakupu podkładki chłodzącej będzie przede wszystkim cena. Droższe modele (powyżej 100 zł) to wydajniejsze i przede wszystkim cichsze wentylatory. Słabej jakości wiatraki emitują więcej hałasu, co z biegiem czasu może stać się uciążliwe. Na szczęście niektóre modele oferują kilka stopni prędkości, dzięki czemu możesz zmniejszyć temperaturę chłodzenia, a także emitowany hałas.

Obraz
© Shutterstock.com

Większość podkładek nie potrzebuje dodatkowego źródła prądu, działa po podłączeniu do portu USB. Modele te wyposażono w dodatkowe złącza, dzięki którym nie blokują slotu.

Źródło artykułu:WP Tech
laptopchłodzenieporadnik kupującego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)