Laptop dla gracza. Wydajny układ graficzny w dobrej cenie
Laptopy gamingowe zyskują coraz większą popularność wśród miłośników elektronicznej rozgrywki. Mogłoby się wydawać, że najnowsze produkcje wymagają komputera stacjonarnego z wysokiej półki. Nic bardziej mylnego.
05.05.2020 | aktual.: 11.05.2020 13:27
Wydajny układ graficzny, szybki procesor, dobrej jakości ekran, łatwy dostęp do systemu wentylacji, a przede wszystkim wygoda użytkowania – to dają nowoczesne laptopy do gier. Mając do dyspozycji dobrej jakości sprzęt, możesz grać w co chcesz i kiedy chcesz.
Laptop gamingowy – co to znaczy?
Obok klasycznych modeli laptopów coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie serii gamingowych. Charakteryzują się zdecydowanie lepszą wydajnością, szybkością i mocą, co upodabnia je do wydajnych komputerów stacjonarnych. Jednocześnie oferują większą mobilność, a by zapobiec uszkodzeniom podczas transportu, obudowa wykonana jest z bardziej wytrzymałych materiałów.
Karta graficzna – dedykowana zamiast zintegrowanej
Każdy laptop wyposażony jest w zintegrowany z procesorem układ graficzny, który przydaje się głównie do przeglądania sieci i oglądania filmów, ale niestety kompletnie nie radzi sobie z uruchamianiem nowoczesnych gier. W tym celu potrzebujesz dedykowanej karty graficznej. To od niej zależy, jak dużą rozdzielczość i ilość detali będziemy w stanie wyświetlić bez spadku liczby klatek na sekundę. Przyjmuje się, że aby cieszyć się nowoczesnymi produkcjami na najwyższych ustawieniach, powinno się zainwestować w układ graficzny z około 4 GB pamięci. Laptop gamingowy Lenovo Legion Y540 wyposażono w wydajną kartę graficzną MSI GeForce GTX 1650 GAMING X z 4 GB pamięci, czyli tyle, ile potrzebujesz.
Procesor – Intel czy AMD?
Nawet najlepsza jednostka graficzna nie będzie w stanie wykorzystać pełni swoich możliwości, jeśli nie będzie z nią współpracować wydajny procesor. W przypadku laptopów gamingowych minimum jest procesor czterordzeniowy, choć warto pomyśleć o modelach sześcio-, a nawet ośmiordzeniowych. Warto również zwrócić uwagę na podawane przez producenta oznaczenia. Najbardziej wydajne procesory gamingowe oznaczone są symbolami H lub HQ. Wiele laptopów korzysta z układów Intela, choć godną zainteresowania alternatywą są układy AMD Ryzen.
Dyski HDD i SSD
Do niedawna wszystkie laptopy wyposażone były w dyski HDD, tymczasem obecnie standardem powoli stają się szybsze dyski SSD. Dzięki nim system i aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, a wczytanie stanu gry zajmuje zaledwie chwilę. Niestety, dyski SSD są znacznie droższe niż starsze wersje, dlatego dobrą alternatywą wydaje się korzystanie z dwóch dysków – na jednym umieścisz system operacyjny, na drugim wszystkie istotne dane.
Ile pamięci RAM powinien mieć laptop?
Przeważnie laptopy gamingowe wyposażone są w 8 lub nawet 16 GB pamięci RAM, co w zupełności wystarczy do potrzeb większości użytkowników. Pamiętaj, że sprzęt przeznaczony dla graczy ma możliwość ręcznego modyfikowania pamięci RAM, wystarczy jedynie otworzyć dolną część obudowy i wmontować nowe moduły.
Kwestia chłodzenia
Wysoka wydajność poszczególnych komponentów powinna iść w parze z dobrym systemem chłodzącym. Jeśli komponenty będą się przegrzewać, przy dłuższym posiedzeniu przy komputerze odnotujesz znaczny spadek wydajności. Aby temu zapobiec, producenci instalują dodatkowe wentylatory o sporej wydajności, miedziane przewody odprowadzające, a także specjalne płytki pochłaniające ciepło.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.