Kwantowe kodowanie w smartfonach

Technika kryptografii kwantowej może znaleźć zastosowanie w przyszłych modelach smartfonów - do przekazywania wrażliwych danych

23.04.2014 | aktual.: 23.04.2014 12:33

Obraz
© (fot. Fotolia)

Bezpieczne transakcje internetowe zwykle oparte są na tak zwanej kryptografii klucza publicznego. Niestety, nie zapewnia on całkowitego bezpieczeństwa - transakcje narażone są na przykład na ataki osób dysponujących odpowiednio potężnymi komputerami (w tym amerykańskiej National Security Agency).

Natomiast klucz kwantowy - którego nie można powielić, nie niszcząc oryginału - powinien zapewnić całkowite bezpieczeństwo przekazywanych danych. Ponieważ jednak do jego stosowania niezbędne jest drogie i zajmujące wiele miejsca wyposażenie, jak dotąd posługują się nim jedynie banki i inne duże korporacje.

Międzynarodowemu zespołowi Anthony’ego Lainga z University of Bristol udało się zmniejszyć kwantowy koder, dzieląc tradycyjny system na dwie części. Większy "serwer", który można zmniejszyć do rozmiarów skrzynki piwa zawierałby duże elementy, takie jak laser czy generator pojedynczych fotonów. Serwer wysyłałby, za pośrednictwem kabla światłowodowego, fotony od mniejszego urządzenia, na przykład wbudowanego w telefon komórkowy.

Urządzenie zawiera falowód, który zmienia stan przechodzących przezeń fotonów, kodując wiadomość. Następnie zmienione fotony przesyłane są z powrotem do serwera.

Aby wysłać dane we w pełni bezpieczny sposób, wystarczyłoby po prostu podłączyć telefon do światłowodowego kabla. Metoda może zostać wykorzystana do bezpiecznych transakcji finansowych lub przekazywania poufnych danych, takich jak dokumentacja medyczna. Zainteresowała się nią już Nokia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)