Kurs wideoedycji w weekend

Kurs wideoedycji w weekend
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.03.2008 14:00, aktual.: 14.03.2008 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Pinnacle, znana przede wszystkim z przeznaczonego na rynek konsumencki wideoedytora Pinnacle Studio, udostępniła niedawno bezpłatną aplikację - prosty edytor do budowania prezentacji złożonych z fotografii i wideo. Choć ograniczony funkcjonalnie w porównaniu z programami komercyjnymi, VideoSpin jest zupełnie wystarczający do zastosowań amatorskich. Instalacja programu wymaga szybkiego łącza internetowego - po pobraniu niewielkiego pliku instalacyjnego, resztę elementów pobieramy bezpośrednio z serwera Pinnacle'a, łącznie ponad 170 MB. Trwa to bardzo długo. Co jednak ważne dla polskiego użytkownika, program ma polski interfejs.

Pinnacle najwyraźniej zamierza powalczyć o pozycję swojej marki. Za pomocą bezpłatnego wideoedytora VideoSpin chce zwrócić uwagę na swoje komercyjne produkty, które w ostatnim czasie natknęły się na bardzo mocną konkurencję.

VideoSpin przypomina nieco Pinnacle Studio, szczególnie pod względem edycji tytułów. Ogólny schemat działania programu jest dość prosty. Budujemy projekt złożony z fotografii i wideo, które wstawiamy na ścieżkę filmową. Między poszczególne klipy wprowadzamy efekty przejść, dodajemy tytuły i napisy, efekty dźwiękowe i tło muzyczne. Poszczególne elementy prezentacji są układane na odpowiadających im ścieżkach: wideo i fotografii, tekstu, efektów dźwiękowych i tła. Po skomponowaniu i sprawdzeniu całości na poglądzie, generujemy ostateczny plik wideo w jednym z dostępnych formatów. Standardowo dostępne są kodeki do formatów AVI, MPEG-1, Real Media i Windows Media, natomiast możliwe jest dokupienie kodeków do MPEG-2, MPEG-4, DivX, iPod i Sony PSP.

Narzuca się naturalne porównanie z systemowym Windows Movie Makerem, który jest chyba najpopularniejszym edytorem wideo na rynku. Program firmy Pinnacle jest mniej elastyczny niż edytor Microsoftu ( nie ma np. oddzielnego widoku slajdów, a jedynie widok taśmy ). Jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest obsługa szerszej palety formatów i znacznie bardziej rozbudowany edytor napisów, w którym mamy dużą swobodę działania. WMM oferuje na tym etapie jednie sztywne szablony. Całość robi niewątpliwie dobre wrażenie, aczkolwiek raczej nie wyeliminuje z codziennej praktyki programu Microsoftu. Może się jednak przydać, gdy będzie nam zależeć na porządnie wyglądających tytułach i napisach. Bez wątpienia warto ten program wypróbować - jego prostota i intuicyjna obsługa może spodobać się wielu miłośnikom domowych multimediów.

Wprowadzanie filmów i fotografii

Na etapie _ Edycja _ możesz wprowadzić ( przeciągając pliki na ścieżkę ) zarówno filmy ( ikona kamery filmowej ), jak i fotografie ( ikona aparatu fotograficznego ) - także z podłączonej do komputera kamery wideo. Klip w razie potrzeby zmodyfikujesz, wybierając za pomocą myszy zbędne fragmenty; usuniesz je, korzystając z narzędzi dostępnych nad ścieżką. Jeśli chcesz przedłużyć czas wyświetlania fotografii, zaznacz slajd i przesuń jego brzeg w prawo. Na podglądzie, w górnym prawym rogu interfejsu, możesz zobaczyć aktualny stan tworzonego filmu - wystarczy kliknąć ikonę odtwarzania. Dostępne są opcje dwukrotnego przyspieszenia odtwarzania i regulacja głośności.

Obraz
© Taśmę filmową możesz zwężać lub rozszerzać za pomocą myszy, gdy jej kursor na markerami czasu przybierze postać zegarka. (fot. IDG)

Przejścia między slajdami

W VideoSpin jest dostępnych ponad 7. efektów przejść. To specjalna technika zastępowania jednego slajdu przez następny w trakcie odtwarzania filmu, trwająca określoną liczbę sekund. Programiści popisują się niekiedy bardzo pomysłowymi animacjami. Warto je wszystkie sprawdzić i świadomie dobrać do prezentacji. Jeśli nie stosujesz przejść, w trakcie odtwarzania slajdy są po prostu natychmiast zastępowane przez następne. Efekty wprowadzamy na ścieżkę, przeciągając je z biblioteki między slajdy. Czas ich trwania możesz regulować, zaznaczając przejście i przeciągając jego krawędź w lewo lub w prawo. Na podglądzie ocenisz, jak wygląda to w praktyce.

Obraz
© Używanie efektów przejść to w dużej mierze sztuka - zależnie od pokazywanych treści jedne bardziej się przydają, inne mniej. (fot. IDG)

Tytuły

Tytuły to po prostu teksty między slajdami ( śródtytuły ) lub napisy na slajdach. Jeśli przeciągniesz tytuł na ścieżkę slajdów, zostanie umieszczony jako oddzielna klatka. Jeśli na ścieżkę tytułów - zostanie nałożony na slajd. Dwukrotne kliknięcie slajdu z tytułem uruchamia edytor tytułu ( wybór czcionki, justowania, dodawanie tekstu i kształtów, tła, ruchu pionowego lub poziomego tekstu ). Nie musisz korzystać z gotowych wzorców. Kliknij prawym przyciskiem myszy nad ścieżką tytułów i wybierz polecenie _ Przejdź do edytora tytułów _ - możesz tam zaprojektować całkiem nowy napis. Zmienione szablony zapiszesz w folderze _ Moje tytuły _.

Obraz
© Na tym etapie możesz się wykazać inwencją - warto sporządzić własny zestaw gotowych do wykorzystania szablonów. (fot. IDG)

Efekty dźwiękowe

Kolejny etap to dodanie efektów dźwiękowych, takich jak szczekanie psa, ćwierkanie ptaka, klakson samochodowy itd. Efekty ( jest ich około setki ) to pliki w formacie WAV, podzielone na katalogi. Możesz dorzucić do tej biblioteki ( folder SoundEffects ) własne pliki w formatach WAV lub MP3. Dziesiątki tysięcy bezpłatnych dźwięków znajdziesz w ogromnych internetowych bazach Soundsnap.com i The Freesound Project. Efekt przeciągamy za pomocą myszy na ścieżkę efektów. Zmienimy jego głośność, przesuwając myszą czerwoną linię oznaczającą poziom głośności. Efekt włącza się, oczywiście, w miejscu wstawienia - możesz skrócić czas jego trwania, ale nie przedłużyć.

Obraz
© Koniecznie rozszerz swoje zasoby efektów dźwiękowych o pliki z Internetu. Dzięki temu twoje prezentacje będą jeszcze bardziej efektowne. (fot. IDG)

Tło dźwiękowe

Tło dźwiękowe wstawiamy na ostatnią ścieżkę. Program nie dostarcza żadnych plików muzycznych, zatem jesteś zdany na własną pomysłowość. Trzeba wybrać z dysku jakiś utwór w formacie MP3. WAV czy Windows Media Audio. Jeśli chcesz upublicznić swoje wideo, musisz brać pod uwagę prawa autorskie wykorzystanego utworu - w wypadku użytku domowego ograniczenia są, oczywiście, znacznie mniejsze. Głośność utworu możesz regulować, przesuwając myszą czerwoną linię - gdy zaznaczysz punkty węzłowe, zmienisz głośność wybranych fragmentów, wyciszając np. koniec. Możesz także skrócić czas trwania podkładu. Zsynchronizowanie dźwięku i dobranie głośności wymaga nieco wprawy.

Obraz
© Zręczne użycie myszy pozwoli ci zróżnicować głośność tła dźwiękowego, zwłaszcza wyciszyć je stopniowo pod koniec ścieżki filmowej. (fot. IDG)

Tworzenie filmu

Ostatni etap to tworzenie filmu, gdy cały projekt jest już złożony i zapisany na dysku. Kliknij przycisk _ Tworzenie filmu _ i wybierz format - AVI, Windows Media, Real Media, MPEG-1. Przez dwa tygodnie po zainstalowaniu programu dostępne są zaawansowane kodeki MPEG-2 i MPEG-4. Możesz dodatkowo wybrać jakość kodowania ( niską, średnią i wysoką w wypadku Windows Media ). Wpływa to na wielkość ostatecznego pliku. Kliknięcie przycisku _ Utwórz plik _ uruchamia proces generowania pliku filmu, co trwa, zależnie od ilości materiałów, nawet kilkadziesiąt minut. Alternatywą jest przesłanie pliku do serwisu Yahoo! Video ( klipy do 10. MB ).

Obraz
© Oczekiwanie na utworzenie pliku może trwać niekiedy bardzo długo - przesuwająca się wzdłuż ścieżki pionowa kreska pokazuje postęp pracy. (fot. IDG)

Strona producenta - http://www.videospin.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Komentarze (0)