Kurs wideoedycji w weekend
Firma Pinnacle, znana przede wszystkim z przeznaczonego na rynek konsumencki wideoedytora Pinnacle Studio, udostępniła niedawno bezpłatną aplikację - prosty edytor do budowania prezentacji złożonych z fotografii i wideo. Choć ograniczony funkcjonalnie w porównaniu z programami komercyjnymi, VideoSpin jest zupełnie wystarczający do zastosowań amatorskich. Instalacja programu wymaga szybkiego łącza internetowego - po pobraniu niewielkiego pliku instalacyjnego, resztę elementów pobieramy bezpośrednio z serwera Pinnacle'a, łącznie ponad 170 MB. Trwa to bardzo długo. Co jednak ważne dla polskiego użytkownika, program ma polski interfejs.
Pinnacle najwyraźniej zamierza powalczyć o pozycję swojej marki. Za pomocą bezpłatnego wideoedytora VideoSpin chce zwrócić uwagę na swoje komercyjne produkty, które w ostatnim czasie natknęły się na bardzo mocną konkurencję.
VideoSpin przypomina nieco Pinnacle Studio, szczególnie pod względem edycji tytułów. Ogólny schemat działania programu jest dość prosty. Budujemy projekt złożony z fotografii i wideo, które wstawiamy na ścieżkę filmową. Między poszczególne klipy wprowadzamy efekty przejść, dodajemy tytuły i napisy, efekty dźwiękowe i tło muzyczne. Poszczególne elementy prezentacji są układane na odpowiadających im ścieżkach: wideo i fotografii, tekstu, efektów dźwiękowych i tła. Po skomponowaniu i sprawdzeniu całości na poglądzie, generujemy ostateczny plik wideo w jednym z dostępnych formatów. Standardowo dostępne są kodeki do formatów AVI, MPEG-1, Real Media i Windows Media, natomiast możliwe jest dokupienie kodeków do MPEG-2, MPEG-4, DivX, iPod i Sony PSP.
Narzuca się naturalne porównanie z systemowym Windows Movie Makerem, który jest chyba najpopularniejszym edytorem wideo na rynku. Program firmy Pinnacle jest mniej elastyczny niż edytor Microsoftu ( nie ma np. oddzielnego widoku slajdów, a jedynie widok taśmy ). Jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest obsługa szerszej palety formatów i znacznie bardziej rozbudowany edytor napisów, w którym mamy dużą swobodę działania. WMM oferuje na tym etapie jednie sztywne szablony. Całość robi niewątpliwie dobre wrażenie, aczkolwiek raczej nie wyeliminuje z codziennej praktyki programu Microsoftu. Może się jednak przydać, gdy będzie nam zależeć na porządnie wyglądających tytułach i napisach. Bez wątpienia warto ten program wypróbować - jego prostota i intuicyjna obsługa może spodobać się wielu miłośnikom domowych multimediów.
Wprowadzanie filmów i fotografii
Na etapie _ Edycja _ możesz wprowadzić ( przeciągając pliki na ścieżkę ) zarówno filmy ( ikona kamery filmowej ), jak i fotografie ( ikona aparatu fotograficznego ) - także z podłączonej do komputera kamery wideo. Klip w razie potrzeby zmodyfikujesz, wybierając za pomocą myszy zbędne fragmenty; usuniesz je, korzystając z narzędzi dostępnych nad ścieżką. Jeśli chcesz przedłużyć czas wyświetlania fotografii, zaznacz slajd i przesuń jego brzeg w prawo. Na podglądzie, w górnym prawym rogu interfejsu, możesz zobaczyć aktualny stan tworzonego filmu - wystarczy kliknąć ikonę odtwarzania. Dostępne są opcje dwukrotnego przyspieszenia odtwarzania i regulacja głośności.
Przejścia między slajdami
W VideoSpin jest dostępnych ponad 7. efektów przejść. To specjalna technika zastępowania jednego slajdu przez następny w trakcie odtwarzania filmu, trwająca określoną liczbę sekund. Programiści popisują się niekiedy bardzo pomysłowymi animacjami. Warto je wszystkie sprawdzić i świadomie dobrać do prezentacji. Jeśli nie stosujesz przejść, w trakcie odtwarzania slajdy są po prostu natychmiast zastępowane przez następne. Efekty wprowadzamy na ścieżkę, przeciągając je z biblioteki między slajdy. Czas ich trwania możesz regulować, zaznaczając przejście i przeciągając jego krawędź w lewo lub w prawo. Na podglądzie ocenisz, jak wygląda to w praktyce.
Tytuły
Tytuły to po prostu teksty między slajdami ( śródtytuły ) lub napisy na slajdach. Jeśli przeciągniesz tytuł na ścieżkę slajdów, zostanie umieszczony jako oddzielna klatka. Jeśli na ścieżkę tytułów - zostanie nałożony na slajd. Dwukrotne kliknięcie slajdu z tytułem uruchamia edytor tytułu ( wybór czcionki, justowania, dodawanie tekstu i kształtów, tła, ruchu pionowego lub poziomego tekstu ). Nie musisz korzystać z gotowych wzorców. Kliknij prawym przyciskiem myszy nad ścieżką tytułów i wybierz polecenie _ Przejdź do edytora tytułów _ - możesz tam zaprojektować całkiem nowy napis. Zmienione szablony zapiszesz w folderze _ Moje tytuły _.
Efekty dźwiękowe
Kolejny etap to dodanie efektów dźwiękowych, takich jak szczekanie psa, ćwierkanie ptaka, klakson samochodowy itd. Efekty ( jest ich około setki ) to pliki w formacie WAV, podzielone na katalogi. Możesz dorzucić do tej biblioteki ( folder SoundEffects ) własne pliki w formatach WAV lub MP3. Dziesiątki tysięcy bezpłatnych dźwięków znajdziesz w ogromnych internetowych bazach Soundsnap.com i The Freesound Project. Efekt przeciągamy za pomocą myszy na ścieżkę efektów. Zmienimy jego głośność, przesuwając myszą czerwoną linię oznaczającą poziom głośności. Efekt włącza się, oczywiście, w miejscu wstawienia - możesz skrócić czas jego trwania, ale nie przedłużyć.
Tło dźwiękowe
Tło dźwiękowe wstawiamy na ostatnią ścieżkę. Program nie dostarcza żadnych plików muzycznych, zatem jesteś zdany na własną pomysłowość. Trzeba wybrać z dysku jakiś utwór w formacie MP3. WAV czy Windows Media Audio. Jeśli chcesz upublicznić swoje wideo, musisz brać pod uwagę prawa autorskie wykorzystanego utworu - w wypadku użytku domowego ograniczenia są, oczywiście, znacznie mniejsze. Głośność utworu możesz regulować, przesuwając myszą czerwoną linię - gdy zaznaczysz punkty węzłowe, zmienisz głośność wybranych fragmentów, wyciszając np. koniec. Możesz także skrócić czas trwania podkładu. Zsynchronizowanie dźwięku i dobranie głośności wymaga nieco wprawy.
Tworzenie filmu
Ostatni etap to tworzenie filmu, gdy cały projekt jest już złożony i zapisany na dysku. Kliknij przycisk _ Tworzenie filmu _ i wybierz format - AVI, Windows Media, Real Media, MPEG-1. Przez dwa tygodnie po zainstalowaniu programu dostępne są zaawansowane kodeki MPEG-2 i MPEG-4. Możesz dodatkowo wybrać jakość kodowania ( niską, średnią i wysoką w wypadku Windows Media ). Wpływa to na wielkość ostatecznego pliku. Kliknięcie przycisku _ Utwórz plik _ uruchamia proces generowania pliku filmu, co trwa, zależnie od ilości materiałów, nawet kilkadziesiąt minut. Alternatywą jest przesłanie pliku do serwisu Yahoo! Video ( klipy do 10. MB ).
Strona producenta - http://www.videospin.com