Patriotyzm w mikroskali. Kupuj polskie produkty dzięki aplikacji na smartfona

Patriotyzm w mikroskali. Kupuj polskie produkty dzięki aplikacji na smartfona

Patriotyzm w mikroskali. Kupuj polskie produkty dzięki aplikacji na smartfona
Źródło zdjęć: © Fotolia | Davizro Photography
Piotr Urbaniak
03.05.2019 00:52, aktualizacja: 03.05.2019 12:21

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest oczywiście świętem uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Niemniej to także doskonała okazja, aby pokłonić się nad własnym patriotyzmem. Choćby tym w mikroskali, jak wspieranie lokalnych przedsiębiorców przez zakup polskich produktów. Pomoże wam w tym darmowa aplikacja na smartfony z systemem Android oraz iOS – "Pola".

Powszechnie uważa się, że produkt polski to taki, którego kod kreskowy rozpoczyna się liczbą 590. Ale to tylko półprawda.

Zagranicznej korporacji wystarczy otworzyć jednostkę zależną w Polsce, o śmiesznie niskim kapitale 5 tys. zł, i już może korzystać z krajowego kodu. Oczywiście w takim wypadku produkty wciąż będą tworzone gdzie indziej, a zysk z ich sprzedaży wypłynie znad Wisły do macierzystego kraju przedsiębiorstwa.

Trochę paradoksalnie, dochodzi także do sytuacji odwrotnych. Przykładowo, pewna niemiecka sieć z elektroniką oferuje produkty własnych marek z niemieckimi kodami 400 – 440. Choć potrafi korzystać z usług polskich podwykonawców, a na opakowaniach widnieje pożądane "Made in Poland”.

Jak być patriotą ekonomicznym?

To proste. Wystarczy pobrać darmową aplikację "Pola" dla systemu Android lub iOS, zależnie od posiadanego smartfonu.

Obraz
© WP.PL

Narzędzie zeskanuje kody kreskowe z produktów i oceni producentów w 100-punktowej skali, według następujących kryteriów:

  • 35 pkt. - udział polskiego kapitału,
  • 10 pkt. - firma zarejestrowana w Polsce,
  • 30 pkt. - produkcja odbywa się w kraju,
  • 15 pkt. - zatrudnienie Polaków w obszarze badań i rozwoju,
  • 10 pkt. - nie jest częścią zagranicznego koncernu.

Wprawdzie w bazie danych "Poli" nie ma jeszcze wszystkich produktów i firm, ale aplikacja już bezproblemowo rozpoznaje co najmniej kilkaset pozycji. Przedstawiając wyniki w obrębie czytelnego i estetycznego interfejsu.

Obraz
© WP.PL

Co więcej, każdy może wziąć udział w rozbudowie projektu. Jeśli jakiejś firmy bądź towaru brakuje w bazie danych, można łatwo wysłać tę informację do twórców. I dodać przy okazji nagranie opakowania, jak również sugestie merytoryczne. Sprawdziłem na własnej skórze - poprawki są wdrażane zaskakująco sprawnie.

Na co więc czekasz? Pobierz "Polę" bezpłatnie z bazy oprogramowania serwisu "dobreprogramy" i wesprzyj polskich przedsiębiorców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)