Kuchnia bezpieczna dla dziecka
Wystarczy chwila nieuwagi, by ręce dziecka powędrowały do rozgrzanego piekarnika czy zaczęły "majstrować" pokrętłami kuchenki. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozwiązania dotyczące zabezpieczenia kuchni. Dzięki temu uchronimy ciekawskiego malucha przed skaleczeniem czy oparzeniem. Co zatem zrobić, aby pomieszczenie było przyjazne dziecku?
05.08.2015 12:35
Kuchnia to miejsce wielu niebezpiecznych, ale fascynujących malucha przedmiotów, po które oczywiście będzie starał się sięgnąć. Dzieciom podobają się różnego rodzaju przyciski, pokrętła czy kolorowe guziczki. Wiadomo jeśli zacznie bawić się pilotem od telewizora to ryzykujemy jedynie to, że może nam go popsuć. Gorzej, jeśli zacznie majsterkować przy urządzeniach AGD. Dlatego należy schować wszelkie ostre przedmioty, środki czystości, torebki foliowe czy też przyprawy, tak aby maluch nie miał do nich łatwego dostępu. Ciekawskie dziecko będzie starało się otworzyć kuchenne szuflady oraz szafki, dlatego warto rozważyć założenie blokady na fronty. Takie zabezpieczenie może się również przydać na lodówkę, szczególnie gdy drzwi zamrażarki znajdują się na dole. Należy również unikać wieszania na lodówce małych magnesów, ponieważ małe dziecko może się nimi udławić.
(Nie)bezpieczne urządzenia
Przydatnym rozwiązaniem spotykanym w nowoczesnych piekarnikach jest tzw. system zimnych drzwi. W sklepach można znaleźć urządzenia z wielowarstwową szybą, której zewnętrzna warstwa pozostaje zimna nawet podczas pieczenia w wysokich temperaturach. Gwarantuje to, że nasze dziecko nie oparzy się, gdy dotknie mimochodem drzwi piekarnika podczas pieczenia kurczaka lub ciasta.
Wiele urządzeń do kuchni wyposażonych jest w dodatkowe funkcje zabezpieczające przed ciekawymi świata dziećmi. Między innymi możemy spotkać się z następującymi rozwiązaniami: chowane pokrętła, które uniemożliwiają dziecku zmianę aktywnej funkcji lub elektroniczna blokada uruchomienia i zmiany funkcji piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy płyty grzewczej. Ponadto niektóre kuchenki gazowe są wyposażone w system, który automatycznie odcina dopływ gazu w sytuacji gdy zgaśnie płomień.
Jeśli nasze urządzenia nie posiadają dodatkowych funkcji zabezpieczających przed dziećmi, możemy dokupić specjalne dodatki. Są to: osłony płyt kuchennych, nakładki zabezpieczające pokrętła kuchenki czy zabezpieczenia przed otwarciem szuflad czy lodówki. Tego typu rozwiązania mogą pomóc w pohamowaniu ciekawości dziecka w kuchni, ale _ nie zwalnia to rodziców z obowiązku sprawowania odpowiedzialnego nadzoru nad nimi. _
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Ważny jest również sposób użytkowania sprzętu. Gotując, starajmy się umieszczać garnki i rozgrzane patelnie na palnikach lub polach grzewczych blisko ściany, tak żeby dziecko nie miało szansy do nich dosięgnąć i ich strącić. Ponadto zawsze powinniśmy wyłączać z prądu miksery, blendery, krajalnice a najlepiej jest je trzymać w miejscach niedostępnych dla małych rączek.
_ Chemikalia i detergenty _
Kuchnia i łazienka to miejsca, w których najczęściej przechowujemy środki czyszczące. Dlatego mając małe dziecko powinniśmy zachować szczególną ostrożność i być zawsze jeden krok przed nim. Detergenty powinniśmy trzymać pod kluczem albo na znacznej wysokości, tak aby dziecko nie miało szansy swobodnie do nich dosięgnąć. Nie wolno również pozostawiać w kącie rozsypanych środków owadobójczych czy trutek na gryzonie. Dziecko z całą pewnością zainteresuje się leżącymi preparatami na podłodze.
Co można jeszcze zrobić, aby dom był bardziej bezpieczny dla wszędobylskiego dziecka? W kuchni warto ukryć wszystkie elementy szklane, które mogą zranić dziecko. Ponadto nie wolno pozostawiać naczyń z gorącymi płynami blisko krawędzi blatu. Podobnie należy zrobić w przypadku termosów, które zostały napełnione gorącymi płynami.
Jako rodzice zawsze powinniśmy być przewidujący! Kierujmy się zasadą: bezpieczeństwo dziecka ponad wszystko! Dzięki temu zapewnimy swoim dzieciom odpowiedni i bezpieczny dom, w którym wspólnie będziemy mogli miło spędzać czas.
_ Źródło: bezpiecznydom.net / maxkuchnie.pl / WP _