Kuchenne aktywności, czyli co robimy w kuchni oprócz gotowania

Kuchnia przede wszystkim kojarzy się nam z gotowaniem i spożywaniem posiłków. Pomieszczenie to daje nam jednak znacznie więcej możliwości. Co zatem oprócz tych popularnych czynności, robią w kuchni Polacy? Odpowiedzi na to pytanie postanowiła poszukać marka Hotpoint, producent sprzętów AGD. Oto jakie wnioski płyną z jej najnowszego raportu.

Kuchenne aktywności, czyli co robimy w kuchni oprócz gotowania
Źródło zdjęć: © Fotolia | Alena Ozerova

Kuchenne aktywności

W kuchni dominują czynności związane z jej naturą, czyli gotowanie (8. proc.), jedzenie (85 proc.) czy picie kawy (73 proc.). Co ciekawe, jest to przestrzeń, w której lubimy rozmawiać. Telefoniczne pogawędki prowadzi w niej 75 proc. badanych, a rozmowy na żywo ze znajomymi aż 58 proc. ankietowanych. Świadczy to o towarzyskim charakterze tego miejsca. Nieco mniej popularne są inne codzienne czynności, takie jak: słuchanie radia czy czytanie gazety. Natomiast co piąty Polak czyta w niej książki. W miejscu tym, spędzamy też czas z dziećmi - 17 proc. badanych odbrabia lekcje właśnie przy kuchennym stole. Raport potwierdza też, że kobiety wykonują w kuchni więcej aktywności niż mężczyźni.

Obecność dzieci w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym dosyć często towarzyszą nam dzieci. Czy zatem rodzice mogą liczyć na ich pomoc w kuchennych czynnościach - 2. proc. ankietowanych deklaruje: "tak, często", natomiast jedna trzecia, odpowiada że "od czasu do czasu". Prawie, co trzeci rodzic może liczyć na sporadyczną pomoc swoich pociech przy kuchennych aktywnościach. Jak pokazują wyniki raportu, dzieci wspierają rodziców w większości typowych czynności kuchennych, jak sprzątanie po posiłkach (76 proc.) czy przygotowywanie ich (63 proc.). Panująca moda na gotowanie ogarnęła też dzieci, które pomagają w tej czynności swoim rodzicom (45 proc.). Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała także angażowanie się dzieci w pieczenie ciast.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ze względu na obecność naszych dzieci w kuchni powinniśmy wybierać takie urządzenia gospodarstwa domowego, które zapewnią im bezpieczeństwo, jednocześnie nie pozbawiając ich frajdy ze spędzania wspólnego czasu podczas gotowania czy pieczenia. Dobrym, choć droższym rozwiązaniem będzie zamiana tradycyjnej kuchenki na nowoczesną płytę indukcyjną. Jej powierzchnia się nie nagrzewa, za to temperatura jest wysoka jedynie w garnku do gotowania. Zatem nawet jeśli dziecko dotknie płyty, z całą pewnością się nie poparzy. Jeżeli jednak możliwości wymiany nie mamy, to warto wybrać sprzęt wyposażony w elektroniczne blokady, systemy zimnych drzwi i szyb albo chowane pokrętła, które nie będą kusiły, pozostając poza zasięgiem wzroku malca. Dobrym rozwiązaniem jest również system odcinający automatycznie dopływ gazu, kiedy tylko zgaśnie płomień.

Warto stworzyć bezpieczne warunki do przebywania w kuchni, eliminując wszystkie źródła ewentualnych zagrożeń. Pamiętajmy, że wielu producentów zabezpieczeń oferuje wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo naszych pociech. Są to między innymi: ochraniacze na pokrętła, osłony na płyty kuchenne, blokady i zabezpieczenia szafek, szuflad i lodówki, a także miękkie nakładki na narożniki mebli. Oczywiście w każdym pomieszczeniu - nie tylko w kuchni - powinny znaleźć się zabezpieczenia i zaślepki do gniazdek. W końcu nic bardziej nie kusi, niż nieosłonięty otwór, w który łatwo można coś wepchnąć. A konsekwencje tego znamy wszyscy.

_ Źródło: Hotpoint _

ag

Źródło artykułu:WP Tech
gadżetydziecibezpieczeństwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)