Kuba i Jamajka zagrożone tsunami? Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Karaiby

Kuba i Jamajka zagrożone tsunami? Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Karaiby

Kuba i Jamajka zagrożone tsunami? Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Karaiby
Źródło zdjęć: © East News | KYDPL KYODO/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska
29.01.2020 13:58

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 uderzyło w Morze Karaibskie niedaleko Kuby i Jamajki. Wstrząsy były odczuwalne nawet w Miami. Pojawiły się ostrzeżenia o możliwym tusnami.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Morze Karaibskie, było bardzo silne. Oceniono go na 7,7 w skali Richtera. Jak podaje US Geological Survey (USGS), jego epicentrum znajdowało się na głębokości około 10 km (139 km na północny zachód od Montego Bay na Jamajce i 140 km na południowych zachód od Niquero na Kubie).

Trzęsienie ziemi na Karaibach

Budynki zadrżały m.in. na Kubie, Jamajce i Kajmanach. Wstrząsy było czuć również w Miami, około 708 km od epicentrum, gdzie ewakuowano kilka budynków. Pacific Tsunami Warning Center (PTWC) ostrzegało przed tsunami, które mogło powstać na skutek trzęsienia ziemi.

Zagrożony obszar obejmował część Belize, Kuby, Honduras, Meksyku, Kajmanów i Jamajki. Ostatecznie PTWC stwierdziło, że ryzyko pojawienia się tsunami już minęło i odwołało alarm.

Nie będzie tsunami

Sejsmolog dr Lucy Jones napisała na swoim Twitterze, że ryzyko wystąpienia tsunami jest niskie. Z kolei geolog Ryan Gold z USGS przekonywał, że "całkowicie uzasadnione" jest odczuwanie skutków tak dużego trzęsienia ziemi na Florydzie.

W trzęsieniu ziemi nikt nie ucierpiał. Na Karaibach nie doszło do żadnych poważniejszych szkód.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)