Który kraj ma najlepszy internet na świecie?
Organizacja WWWF opublikowała wyniki badań, porównujących dane z 61 krajów.
Celem badania było przyjrzenie się, jak w różnych krajach świata używany jest internet i jakie czerpią one korzyści z globalnej sieci.
Po Szwecji krajami, gdzie internet działa najlepiej, są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kontynentem, gdzie użytkowników internetu jest najmniej jest Afryka: mniej niż jedna osoba na sześć posługuje się tam internetem, podczas gdy średnia dla całego świata to jeden użytkownik na trzech mieszkańców.
Z badania wynika, że dostępność internetu hamują wysokie ceny połączeń szerokopasmowych, a także, że dość częste są tendencje do cenzurowania treści w internecie.
W niektórych badanych krajach cena połączenia szerokopasmowego zbliżała się do połowy średniego miesięcznego zarobku. Tim Berners-Lee, twórca technologii www i założyciel WWWF uważa, że to właśnie wysokie ceny są przeszkodą dla "dla miliardów ludzi do korzystania z prawa do wiedzy" i korzystania z możliwości, jakie daje internet.
Badanie wskazuje również, że poza krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skupiającej kraje wysoko rozwinięte, słaby jest rozwój przedsiębiorstw, których działalność opiera się na internecie. Oznacza to, że potencjał gospodarczy internetu w wielu krajach pozostaje wciąż niewykorzystany.
WWWF oceniła też, że w prawie jednej trzeciej (3. procentach) badanych krajów władze nakładały "ograniczenia umiarkowane lub ostre" na dostęp do pewnych stron internetowych. Zdaniem fundacji, w połowie badanych krajów rosną zagrożenia dla wolności słowa.
World Wide Web Foundation to jedna z organizacji, która tworzy standardy internetowe od początku istnienia sieci oraz standaryzuje sposoby opisu stron internetowych.