Kto kupuje „babciofony“?
Jeden z producentów komórek, przeznaczonych w dużej mierze dla seniorów, zlecił przeprowadzenie badań, kto kupuje tego typu telefony. Wyniki badań zlecone przez Emporia pokazują ciekawe tendencje. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1075 osób. Respondentami były osoby w wieku powyżej 30 lat.
Ponad czterech na dziesięciu badanych (40,9 proc.) posiadających telefon komórkowy wybrało go samodzielnie. Prawie jedna czwarta przyznaje, że ktoś im go wybrał (24,6%) lub, że otrzymali go za niewielką opłatą przy podpisaniu umowy. Prawie jedna dziesiąta (9,5 proc.) dostała telefon od kogoś, kto przestał go używać. Fakt, że ktoś wybrał respondentowi telefon jest związany z jego wiekiem. Do takiego sposobu pozyskania telefonu przyznaje się 3. proc. osób z najstarszej kategorii wiekowej i tylko 17,3 proc. spośród najmłodszych.
Osoby, które zadeklarowały, że ktoś wybrał im telefon w 57,7 proc. przypadków odpowiadają, że zrobiło to ich dziecko. Jest to zgodne z faktem, że telefon jest wybierany przez inne osoby głównie starszym respondentom. Dla 3 z 4 osób powyżej 6. roku życia telefon wybierają dzieci. To ponad 20 punktów procentowych więcej niż w grupie osób pomiędzy 50 a 65 rokiem życia.
W ponad jednej piątej (21,4 proc.) osobą wybierającą był partner, a w prawie jednej piątej (18,9 proc.) ktoś inny. Tylko w 2 proc. przypadków jest to telefon firmowy. Wybieranie telefonu przez dziecko jest częstsze w przypadku mężczyzn (68,3 proc.) niż kobiet (52,6 proc.). Natomiast w przypadku kobiet bardziej popularne niż w przypadku mężczyzn jest wybieranie telefonu przez partnera. Dzieje się tak w przypadku 27,8 proc. kobiet i tylko 7,9 proc. mężczyzn, co oznacza, że decyzje w sprawie telefonu częściej podejmują mężczyźni.
Badanie potwierdziło założenia, że grupa docelowa jest podwójna: osoby starsze, które potrzebują prostych w obsłudze telefonów komórkowych oraz ich najbliższych, którzy często pomagają podjąć decyzje zakupowe.
**[ Telefon dla seniora - sprawdź nowości, recenzje, testy ](