Księżycowy motocykl już istnieje. Został nazwany na cześć wyjątkowego stworzenia
Hookie Co stworzyło Tardigrade, pierwszy na świecie koncepcyjny motocykl księżycowy, który z pewnością mógłby być dziełem NASA. Jego nazwa pochodzi od niesporczaka, mikroskopijnego stworzenia, żyjącego w środowiskach wodnych.
12.10.2021 14:11
Zaczęło się od szkicu koncepcyjnego motocykla księżycowego autorstwa rosyjskiego projektanta Andrew Fabishevskiego. Nico von Hookie (z Hookie Co), gdy tylko zauważył ten projekt, natychmiast zapragnął zamienić marzenie NASA w rzeczywistość. W ten sposób prace nad Hookie Tardigrade wystartowały.
Nazwany Tardigrade na cześć mikroskopijnego niesporczaka, który może przetrwać w ekstremalnych warunkach przestrzeni kosmicznej, wymarzona maszyna NASA nie trafi na razie na Księżyc, lecz prosto do Petersen Automotive Museum w Los Angeles.
Niemieccy projektanci motocykli zbudowali go z myślą o teoretycznej eksploracji powierzchni Księżyca. Kierowca może wykorzystać ramę do przewożenia różnego sprzętu, przy narzuconym ograniczeniu prędkości do 15 km/h na godzinę i zasięgu około 110 kilometrów.
Do stworzenia kosmicznego motocykla użyto wyjątkowo lekkich materiałów. Karbonowe opony airless zamontowane są na aluminiowej klatce, a część motocykla można łatwo zdemontować, co pozwala na oszczędność miejsca. Całość waży zaledwie 134 kg.
Jak przystało na nowoczesne pojazdy, motocykl działa na prąd. Można go więc naładować na księżycowym lądowniku. W końcu na Księżycu raczej nie ma stacji benzynowych. Na szczególną uwagę zasługuje też elektroniczny układ kierowniczy, sterowany za pomocą aplikacji i silnika elektrycznego.
Gotowy motocykl będzie prezentowany na wystawie ADV:Overland od połowy października 2021 roku, a zobaczyć go można w Petersen Automotive Museum.