Księżycowy motocykl już istnieje. Został nazwany na cześć wyjątkowego stworzenia

Księżycowy motocykl już istnieje. Został nazwany na cześć wyjątkowego stworzenia12.10.2021 14:11
Księżycowy motocykl już istnieje. Został nazwany na cześć wyjątkowego stworzenia
Źródło zdjęć: © Hookie

Hookie Co stworzyło Tardigrade, pierwszy na świecie koncepcyjny motocykl księżycowy, który z pewnością mógłby być dziełem NASA. Jego nazwa pochodzi od niesporczaka, mikroskopijnego stworzenia, żyjącego w środowiskach wodnych.

Zaczęło się od szkicu koncepcyjnego motocykla księżycowego autorstwa rosyjskiego projektanta Andrew Fabishevskiego. Nico von Hookie (z Hookie Co), gdy tylko zauważył ten projekt, natychmiast zapragnął zamienić marzenie NASA w rzeczywistość. W ten sposób prace nad Hookie Tardigrade wystartowały.

Nazwany Tardigrade na cześć mikroskopijnego niesporczaka, który może przetrwać w ekstremalnych warunkach przestrzeni kosmicznej, wymarzona maszyna NASA nie trafi na razie na Księżyc, lecz prosto do Petersen Automotive Museum w Los Angeles.

Niemieccy projektanci motocykli zbudowali go z myślą o teoretycznej eksploracji powierzchni Księżyca. Kierowca może wykorzystać ramę do przewożenia różnego sprzętu, przy narzuconym ograniczeniu prędkości do 15 km/h na godzinę i zasięgu około 110 kilometrów.

Do stworzenia kosmicznego motocykla użyto wyjątkowo lekkich materiałów. Karbonowe opony airless zamontowane są na aluminiowej klatce, a część motocykla można łatwo zdemontować, co pozwala na oszczędność miejsca. Całość waży zaledwie 134 kg.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Jak przystało na nowoczesne pojazdy, motocykl działa na prąd. Można go więc naładować na księżycowym lądowniku. W końcu na Księżycu raczej nie ma stacji benzynowych. Na szczególną uwagę zasługuje też elektroniczny układ kierowniczy, sterowany za pomocą aplikacji i silnika elektrycznego.

Gotowy motocykl będzie prezentowany na wystawie ADV:Overland od połowy października 2021 roku, a zobaczyć go można w Petersen Automotive Museum.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)