Trwa ładowanie...
ycipk-112j6t

Księżyc. Nowe zdjęcia "tajemniczej substancji". Dostarczył je chiński łazik Yutu-2

Łazik Yutu-2 przesłał nowe zdjęcia niezidentyfikowanej substancji, odkrytej na Księżycu. Dzięki nim, naukowcy z Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej byli w stanie wyjaśnić jej pochodzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Księżycu odkryto dziwną substancję - teraz wiadomo, czym jest
Na Księżycu odkryto dziwną substancję - teraz wiadomo, czym jest (CSNA)
ycipk-112j6t

3 stycznia 2019 roku chiński lądownik Chang'e 4 wylądował w regionie krateru Von Kármána. Chińczycy nieprzypadkowo wybrali to miejsce. W niektórych kraterach regionu Atiken znajduje się zamarznięta woda. Jak zdołał zaobserwować łazik Yutu-2, na Księżycu można znaleźć jeszcze bardziej zagadkowe substancje.

Odkrycie "tajemniczej substancji" na Księżycu - teraz wiadomo, czym jest

Mniej więcej w połowie sierpnia Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała o wykryciu niezidentyfikowanej substancji na powierzchni Księżyca. Pierwsze zdjęcia tej materii przesłane przez łazik Yutu-2 były bardzo kiepskiej jakości. Niewiele dało się z nich wywnioskować.

ycipk-112j6t

Jednak niedawno Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna otrzymała od łazika Yutu-2 zdjęcia w znacznie lepszej rozdzielczości. Po przeanalizowaniu tego, co przedstawiają, badacze zdołali stwierdzić, że widoczna substancja najprawdopodobniej jest stopionym szkliwem. Chińczycy sądzą, że jej powstanie jest wynikiem uderzenia meteorytu o powierzchnię Księżyca.

CSNA
Podziel się

Na nowych zdjęciach z powierzchni Księżyca wyraźnie widać błyszczące fragmenty, które wcześniej uznawano za "żelową substancję". Nie ma pewności, czy faktycznie są pozostałościami po uderzeniu meteorytu i pewnie nie uda się tego udowodnić, dopóki próbki nie zostaną przebadane na Ziemi. To jednak aktualnie najbardziej prawdopodobna teza.

Zobacz też: Chiny uprawiają rośliny na Księżycu. Pierwsza z nich wykiełkowała

ycipk-112j6t

Podobne próbki znaleźli Amerykanie, ale po drugiej stronie Srebrnego Globu

Podczas misji Apollo 17 amerykańscy astronauci znaleźli bardzo podobne próbki. Wśród ponad 110,5 kilogramach zebranej materii, znalazły się zeszklone elementy. Wyraźnie przypominają te, zaobserwowane na zdjęciach publikowanych przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną.

NASA
Podziel się

Misja Apollo 17 była szóstą załogową misją na Księżyc, w której astronauci lądowali na powierzchni. Trwała łącznie 12 dni i 13 godzin. Astronauci spędzili na powierzchni Księżyca aż 3 dni i 2 godziny, w tym łącznie 22 godziny i 3 minuty na trzech spacerach księżycowych.

ycipk-112j6t

Zobacz też: Chiny: Księżyc odsłonił kolejne tajemnice. Nowe dane z łazika Chang'e 4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-112j6t

ycipk-112j6t
ycipk-112j6t