Krzemowy papier zwiastuje giętką elektronikę
Naukowcom z Uniwersytetu im. Sun Jat-Sena w Chinach uda ło się stworzyć krzemowy materiał przypominający swoją strukturą papier - informuje New Scientist. Wynalazek może otworzyć drogę dla nowej generacji giętkich urządzeń elektronicznych.
Naukowcom z Uniwersytetu im. Sun Jat-Sena w Chinach udało się stworzyć krzemowy materiał przypominający swoją strukturą papier - informuje New Scientist. Wynalazek może otworzyć drogę dla nowej generacji giętkich urządzeń elektronicznych.
Niemal wszystkie urządzenia elektroniczne, którymi posługujemy się codziennie, są wyposażone w jakiś rodzaj układów scalonych działających w oparciu o krzem. Posiada on krystaliczną budowę, która do tej pory utrudniała stosowanie go w elastycznej i przezroczystej elektronice.
Chengxin Wang wraz ze swoimi kolegami postanowili jednak spróbować tak ukształtować krzem, by jego krystaliczna struktura nie przeszkadzała w stosowaniu go na przykład przy produkcji zwijanych ekranów czy elektronicznych ubrań. W tym celu umieścili tlenek krzemu w tyglu, po czym odparowali go w temperaturze 160. stopni Celsjusza.
Po ochłodzeniu część cząsteczek połączyła się z tlenem, tworząc dwutlenek krzemu, jednak część pozostała wolna. Właśnie ten wolny krzem ukształtował strukturę przypominająca kartkę papieru: przeplatające się nanorurki tworzące arkusz.
Całość, zgodnie z fizycznymi właściwościami krzemu, nadal jest krystaliczna, ale przypominająca papier struktura pozwala na swobodne wyginanie arkusza. Budowa arkusza sprawia również, że materiał jest przezroczysty –. niewielkie przestrzenie pomiędzy tworzącymi sieć splotami krzemu przepuszczają światło.
Wang dodaje, że sam proces produkcji musi zostać udoskonalony, tak by można było tworzyć duże arkusze o jednakowej giętkości.