Trwa ładowanie...

Kryzys klimatyczny: najlepsze i najgorsze scenariusze mniej prawdopodobne

Międzynarodowy zespół naukowców zaangażowanych w nowe badanie twierdzi, że zawęził zakres prawdopodobnych scenariuszy ocieplenia, co zmniejsza niepewność, która od dawna nęka debatę publiczną w tej dziedzinie.

Share
Kryzys klimatyczny: najlepsze i najgorsze scenariusze mniej prawdopodobne
Źródło: PAP
d4ma7mr

Badacze ostrzegają, że o ile wiedza na temat przyszłych scenariuszy zwiększyła się, to konieczne jest pilne ograniczenie poziomu emisji CO2.

– Głównym wnioskiem płynącym z wyników jest to, że niestety nie możemy oczekiwać, że szczęście uratuje nas przed zmianami klimatu – powiedział Reto Knutti, profesor fizyki klimatu w Instytucie Atmosfery i Klimatologii ETH w Zurychu.

Jak stwierdził naukowiec, "dobrą rzeczą jest to, że badania zawęziły zakres przyszłego długoterminowego ocieplenia, a złą, że nie można już mieć nadziei lub twierdzić, że problem po prostu magicznie zniknie".

d4ma7mr

Intensyfikacja wysiłków

Do tej pory międzyrządowy panel ONZ ds. zmian klimatu (IPCC) szacował, że podwojenie ilości atmosferycznego dwutlenku węgla w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, daje 66 proc. szans na ogrzanie planety o 1,5-4,5 stopnie Celsjusza.

W badaniu, opublikowanym w Reviews of Geophysics, zmniejszono ten zakres do 2,6-3,9 stopnia Celsjusza. Ten mniejszy zakres jest nadal jednak niebezpiecznie wysoki.

– Zasadniczo oznacza to, że musimy zrobić więcej, aby ograniczyć zmiany klimatu. Nie jesteśmy na dobrej drodze, by to zrobić – skomentował wyniki Zeke Hausfather z Energy and Resources Group na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

d4ma7mr

Podziel się opinią

Share
d4ma7mr
d4ma7mr
Więcej tematów