Kryzys klimatyczny: najlepsze i najgorsze scenariusze mniej prawdopodobne
Międzynarodowy zespół naukowców zaangażowanych w nowe badanie twierdzi, że zawęził zakres prawdopodobnych scenariuszy ocieplenia, co zmniejsza niepewność, która od dawna nęka debatę publiczną w tej dziedzinie.
Badacze ostrzegają, że o ile wiedza na temat przyszłych scenariuszy zwiększyła się, to konieczne jest pilne ograniczenie poziomu emisji CO2.
– Głównym wnioskiem płynącym z wyników jest to, że niestety nie możemy oczekiwać, że szczęście uratuje nas przed zmianami klimatu – powiedział Reto Knutti, profesor fizyki klimatu w Instytucie Atmosfery i Klimatologii ETH w Zurychu.
Jak stwierdził naukowiec, "dobrą rzeczą jest to, że badania zawęziły zakres przyszłego długoterminowego ocieplenia, a złą, że nie można już mieć nadziei lub twierdzić, że problem po prostu magicznie zniknie".
Czytaj też: 36 tys. stacji pogodowych potwierdza - ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej
Intensyfikacja wysiłków
Do tej pory międzyrządowy panel ONZ ds. zmian klimatu (IPCC) szacował, że podwojenie ilości atmosferycznego dwutlenku węgla w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, daje 66 proc. szans na ogrzanie planety o 1,5-4,5 stopnie Celsjusza.
W badaniu, opublikowanym w Reviews of Geophysics, zmniejszono ten zakres do 2,6-3,9 stopnia Celsjusza. Ten mniejszy zakres jest nadal jednak niebezpiecznie wysoki.
– Zasadniczo oznacza to, że musimy zrobić więcej, aby ograniczyć zmiany klimatu. Nie jesteśmy na dobrej drodze, by to zrobić – skomentował wyniki Zeke Hausfather z Energy and Resources Group na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE