Krytyczna luka w smartfonach z Windows Phone

Krytyczna luka w smartfonach z Windows Phone

Krytyczna luka w smartfonach z Windows Phone
Źródło zdjęć: © WP.PL
13.12.2011 14:11, aktualizacja: 13.12.2011 14:51

Co prawda nie spowoduje ona kradzieży danych przez osoby trzecie, ale zmusi cię, jeśli padniesz ofiarą ataku, do wykonania fabrycznego resetu telefonu.

O usterce poinformował czytelnik portalu WinRumors. Szczegóły jej działania nie są znane, redakcja portalu zachowała je dla siebie i poinformowała o błędzie Microsoft, by ten jak najszybciej opracował aktualizację usuwającą problem.

Usterka dotyczy wszystkich telefonów z systemem Windows Phone, w tym w najnowszej wersji „Mango”. Odpowiednio spreparowana wiadomość (czyli o odpowiedniej, nieujawnionej treści), wysłana na Windows Phone’a za pomocą SMS-a, MMS-a, Facebooka lub Messengera powoduje restart telefonu. Co więcej, po restarcie, aplikacja systemowa „Wiadomości”. przestaje działać.

Niestety, usterka nie ogranicza się tylko do aplikacji „Wiadomości”. Problemem najwyraźniej jest ów nieujawniony ciąg znaków, który zaaplikowany do Windows Phone’a, na stałe blokuje aplikację która go przetworzyła. Oznacza to więc, dla przykładu, jeżeli postanowiłeś lub postanowiłaś umieścić skrót do danego kontaktu na kafelku w menu głównym, a ta osoba wprowadzi ów ciąg znaków, na przykład, w swój opis na Facebooku, to kafelek ze skrótem do tej osoby przestanie działać.

Usterki tej, na szczęście, nie można wykorzystać do włamania się do telefonu. Twoje dane są więc bezpieczne. Jednak jeżeli ktoś pozna zasadę jej działania, i wyśle ci odpowiednio spreparowanego SMS-a, to jedyną metodą na przywrócenie systemu do pełni sprawności, jest wykonanie tzw. fabrycznego resetu, czyli przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Nie jest to groźne, ale z pewnością wyjątkowo irytujące i kłopotliwe.

Microsoft, póki co, nie komentuje sprawy. Mamy nadzieję, że aktualizacja systemu usuwająca błąd pojawi się jak najszybciej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)