Królowe technologii
Królowe technologii
W roku 1842 Charles Babbage twórca maszyny analitycznej - mechanicznego komputera został poproszony o wygłoszenie wykładu na temat swojej maszyny na Uniwersytecie w Turynie. Wykład został napisany w języku francuskim przez Luigiego Menabrea - późniejszego premiera Włoch. Babbage poprosił swoją asystentkę Adę Lovelace o przetłumaczenie francuskiego tekstu na język angielski. Ada wykonała zadanie dodając szereg swoich własnych notatek do opisu działania maszyny. Właściwie uwagi asystentki były obszerniejsze od samego wykładu, a w ostatnim z dopisków omówiła ona algorytm obliczania szeregu Bernoulliego. Maszyna Babbage’a uznawana jest dzisiaj za pierwszy model komputera, a notatki Ady Lovelace za pierwszy opis komputera i oprogramowania.
Hrabina Lovelace uznawana jest za pierwszego programistę w historii. Jej imieniem został nazwany język programowania stworzony na potrzeby departamentu obrony USA i oznaczony symbolem MIL-STD-1815, gdzie 1815 do rok urodzenia Ady Lovelace. Wizerunek pierwszej programistki został również uwieczniony na hologramach świadczących o autentyczności produktów Microsoftu.
2. Grace Murray Hopper
Grace Hopper była jednym z najbardziej znany amerykańskich informatyków, a zarazem oficerem Marynarki Wojennej USA. Była jednym z pierwszych programistów komputera Harvard Mark I oraz stworzyła pierwszy na świecie kompilator języka programowania. Stworzyła koncepcję języków programowania niezależnych od platformy, co doprowadziło do powstania jednego z pierwszych, współczesnych języków programowania – COBOL. Podczas prac nad stworzeniem maszyny Harvard Mark II do wnętrza komputera dostała się ćma, która spowodowała awarię. Usunięcie robaka Grace Hopper określiła jako debugging (z ang. "bug" znaczy "robak"). W ten sposób pani Hopper stała się propagatorką popularnego określenia bug, opisującego błąd w programie. Grace Murray Hopper odeszła z wojska w 1986 roku w randze kontradmirała.
3. Erna Schneider
Po latach wykładania w Swarthmore College Erna Schneider w 1954 rozpoczęła karierę badacza w Bell Laboratories. Jest ona wynalazcą systemu przełączania rozmów w centralach telefonicznych, który stosowany jest do dzisiaj. Erna Schneider jest również właścicielką jednego z pierwszych patentów na oprogramowanie.
4. Meg Whitman
Od marca 1998 roku do marca 2008 była prezesem zarządu znanej platformy aukcyjnej eBay. Meg Whitman przemieniła portal z firmy zatrudniającej mniej niż 100 pracowników do międzynarodowej korporacji, dla której pracuje dzisiaj ponad 9000 osób na całym świecie. W 2004 roku Meg Whitman uzyskała tytuł najpotężniejszej kobiety biznesu nadawany przez magazyn Fortune. Obecnie Whitman zajmuje się polityką – zapowiedziała, że w 2010 roku wystartuje w wyborach na gubernatora stanu Kalifornia. Jeśli jej się powiedzie, zostanie pierwszą kobietą – gubernator w tym stanie.
5. Carly Fiorina
Carly Fiorina w latach 1999 - 2005 była prezesem zarządu firmy Hewlett-Packard – drugiego co do wielkości producenta komputerów na świecie. Uznawana za jedną z najpotężniejszych kobiet Ameryki była wybierana najpotężniejszą kobietą roku magazynu Fortune przez sześć kolejnych lat (od 1998 do 2003). Ciekawostką jest, że w trakcie szefowania HP, Fiorina doprowadziła do jednej z największych fuzji w branży. Przejętą firmą był inny komputerowy gigant – Compaq. Po połączeniu koncernów pracę straciło 17 000 osób, a z rady dyrektorów odszedł Walter Hewlett – syn jednego z założycieli firmy, który zdecydowanie sprzeciwiał się połączeniu z Compaqiem.
6. Carol Bartz
Carol Bartz jest obecnie prezesem zarządu trzeciej najczęściej odwiedzanej witryny internetowej świata – Yahoo!. Wcześniej Carol Bartz była prezesem zarządu w firmie Autodesk, która jest największym na świecie producentem oprogramowania projektowego dla inżynierów. Najbardziej znanym produktem firmy Autodesk jest środowisko projektowe dla architektów – AutoCAD. Eksperci zgodnie uważają, że Bartz była najlepszym prezesem Autodesk w historii. Bartz jest obecnie 12. najbardziej wpływową kobietą świata wg. Magazynu Forbes.
7. Safra Catz
Safra Catz w 2005 roku znalazła się na 22. miejscu listy najpotężniejszych kobiet świata miesięcznika Forbes. Od października 2001 jest członkiem rady dyrektorów, a od 2004 roku prezesem zarządu największej firmy świata zajmującej się bazami danych – Oracle. W 2009 roku po bardzo dobrym okresie zarządzania firmą wspięła się na 12. miejsce w rankingu najpotężniejszych kobiet w biznesie, magazynu Fortune. Jeśli tak dalej pójdzie, Safra Catz jest na jak najlepszej drodze do stania się najpotężniejszą kobietą świata.