Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej

Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej

Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Źródło zdjęć: © 123RF
26.11.2019 10:52, aktualizacja: 26.11.2019 17:01

Badanie 11 zdrowych astronautów, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas sześciomiesięcznej misji, pokazało nowe zagrożenie związane z długimi lotami kosmicznymi. To wpływ podróży kosmicznych na przepływ krwi.

W badaniu wzięło udział dziewięciu mężczyzn i dwie kobiety, średnio w wieku 46 lat. Tożsamość astronautów nie została ujawniona.

Wyniki testów okazały się niepokojące: na stacji kosmicznej przepływ krwi zatrzymał się lub odwrócił u siedmiu astronautów. Zjawisko to miało miejsce w lewej wewnętrznej żyle szyjnej, czyli głównym naczyniu krwionośnym z boku szyi.

Testy wykazały również skrzepy lub jego częściową formę u dwóch członków załogi po ich powrocie na Ziemię.

Wielkie zaskoczenie

- Nie spodziewaliśmy się zastoju i odwrotnego przepływu. To bardzo nienormalne. Na Ziemi od razu podejrzewalibyśmy masywną blokadę, guz lub coś w tym rodzaju – powiedział Michael Stenger, starszy autor i kierownik NASA Johnson Space Center - Skrzep w wewnętrznej żyle szyjnej może podróżować do płuc i spowodować zatorowość płucną. To bardzo niebezpieczne – dodał.

To niestety tylko jedno z niewielu zagrożeń zdrowotnych czyhających na astronautów. Do innych należą m.in.: choroba lokomocyjna występująca w ciągu pierwszych 48 godzin podróży, powodująca utratę apetytu, zawroty głowy i wymioty. Do dużo bardziej poważniejszych trzeba zaliczyć na przykład zanikanie kości i mięśni po półrocznym pobycie w przestrzeni kosmicznej.

Badanie opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open.

Źródło: CNN.com, futurism.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)