Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej

Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Źródło zdjęć: © 123RF

26.11.2019 10:52, aktual.: 26.11.2019 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie 11 zdrowych astronautów, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas sześciomiesięcznej misji, pokazało nowe zagrożenie związane z długimi lotami kosmicznymi. To wpływ podróży kosmicznych na przepływ krwi.

W badaniu wzięło udział dziewięciu mężczyzn i dwie kobiety, średnio w wieku 46 lat. Tożsamość astronautów nie została ujawniona.

Wyniki testów okazały się niepokojące: na stacji kosmicznej przepływ krwi zatrzymał się lub odwrócił u siedmiu astronautów. Zjawisko to miało miejsce w lewej wewnętrznej żyle szyjnej, czyli głównym naczyniu krwionośnym z boku szyi.

Testy wykazały również skrzepy lub jego częściową formę u dwóch członków załogi po ich powrocie na Ziemię.

Wielkie zaskoczenie

- Nie spodziewaliśmy się zastoju i odwrotnego przepływu. To bardzo nienormalne. Na Ziemi od razu podejrzewalibyśmy masywną blokadę, guz lub coś w tym rodzaju – powiedział Michael Stenger, starszy autor i kierownik NASA Johnson Space Center - Skrzep w wewnętrznej żyle szyjnej może podróżować do płuc i spowodować zatorowość płucną. To bardzo niebezpieczne – dodał.

To niestety tylko jedno z niewielu zagrożeń zdrowotnych czyhających na astronautów. Do innych należą m.in.: choroba lokomocyjna występująca w ciągu pierwszych 48 godzin podróży, powodująca utratę apetytu, zawroty głowy i wymioty. Do dużo bardziej poważniejszych trzeba zaliczyć na przykład zanikanie kości i mięśni po półrocznym pobycie w przestrzeni kosmicznej.

Badanie opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open.

Źródło: CNN.com, futurism.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)