Kreda - idealny pomocnik w domu i w warsztacie

Kreda - idealny pomocnik w domu i w warsztacie

16.02.2016 16:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kreda okazuje się dobrym pomocnikiem w domu i w warsztacie. I nie mamy tu na myśli to, że można nią rysować po różnych powierzchniach. Zobaczcie, jak kreda może nam pomóc przy odkręcaniu śrubek, i jak dzięki niej usuniemy tłuste plamy z ubrań.

_ Źródło: [ onegoodthingbyjillee ]( http://www.onegoodthingbyjillee.com/2013/08/21-smart-uses-for-chalk.html ) _

Kreda okazuje się dobrym pomocnikiem w domu i w warsztacie. I nie mamy tu na myśli tego, że można nią rysować po różnych powierzchniach. Zobaczcie, jak kreda może nam pomóc przy odkręcaniu śrubek i jak dzięki niej usuniemy tłuste plamy z ubrań.

_ Źródło: onegoodthingbyjillee _

1 / 6

Kreda jako pomoc w odkręcaniu śrubek

Obraz
Fotolia / Marek Walica

Jeśli element, który chcemy odkręcić, ma uszkodzony łepek, możemy ułatwić sobie pracę, jeśli skorzystamy z kredy. Wystarczy nanieść ją na górną część śrubki, a następnie przystawić śrubokręt, by ten z łatwością poradził sobie z jej wykręceniem. Gwarantujemy, że ten sposób działa!

2 / 6

Kreda jako środek czyszczący

Obraz
pixbay / tookapic

Za pomocą papki sporządzonej z kredy oraz octu doprowadzimy do estetycznego wyglądu wszelkie elementy wyposażenia wykonane z mosiądzu. Oczywiście musimy pamiętać, aby na koniec wypolerować je miękką szmatką. Ponadto, kreda świetnie sobie poradzi z zanieczyszczonym spodem żelazka. Smarujemy nią lekko rozgrzaną stopę urządzenia, a następnie wycieramy czystą szmatką. Dzięki temu, żelazko będzie wyglądało jak nowe.

3 / 6

Kreda jako warstwa antypoślizgowa

Obraz
Fotolia / Artem Shadrin

Ta właściwość kredy znajdzie zastosowanie w warsztacie czy garażu. Jeżeli nasze narzędzia wyposażone są w rączki wykonane z gładkich i śliskich tworzyw, wystarczy posmarować je kredą, dzięki czemu nie będą wyślizgiwać nam się z dłoni podczas pracy.

4 / 6

Odstraszacz mrówek i ślimaków

Obraz
wikimedia.org / Torrosbak / CC BY 3.0

Sproszkowana kreda rozsypana w ogrodzie sprawi, że zniknie problem ze ślimakami. Jeśli otoczymy proszkiem grządki warzywne, będziemy mieć pewność, że zabezpieczyliśmy je przed żarłocznymi intruzami. Warto również wspomnieć o tym, że kreda może nam posłużyć jako środek przeciw mrówkom. Owady te nie lubią przechodzić przez miejsca pomalowane kredą. Wystarczy, że narysujemy linie na parapetach czy przy drzwiach, wszędzie tam, gdzie mali, nieproszeni goście mogą się pojawić.

5 / 6

Kreda jako pochłaniacz wilgoci

Obraz
Fotolia / BirgitKorber

Kreda doskonale wchłania wilgoć, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy osuszyć powietrze. Wystarczy, że taśmą klejącą złączymy kilka kostek kredy i umieścimy je w dowolnym miejscu. Natomiast, jeśli włożymy kilka kawałków kredy do skrzynki narzędziowej, to możemy mieć pewność, że nasze narzędzia przestaną rdzewieć.

6 / 6

Kreda jako odplamiacz

Obraz
Fotolia / Andrey Popov

Dzięki kredzie możemy pozbyć się również tłustych plam z ubrań. Wystarczy, że posmarujemy zabrudzenie kredą, zanim wrzucimy odzież do prania. Możemy także skorzystać ze sproszkowanej wersji, kiedy problem dotyczy wełnianych elementów garderoby. Plamę posypujemy proszkiem i przykrywamy np. ciężką książką. Po upływie 30 minut dokładnie szczotkujemy. Zabieg powtarzamy tak długo, dopóki plama nie zejdzie.

Jeśli chodzi o tkaniny sztuczne to brudny fragment pokrywamy kredą, a następnie zmywamy wodą z mydłem. Później znów nanosimy na zanieczyszczenie kredę, by po ok. 15 minutach strzepać proszek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)