Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]

Naukowcom po raz pierwszy udało się uchwycić w wysokiej rozdzielczości narodziny niezwykłego układu podwójnych gwiazd. Wczesne stadium formowania się "kosmicznego precla" wygląda spektakularnie.

Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]
Źródło zdjęć: © MPG / ESO

Chociaż Ziemia krąży wokół pojedynczej gwiazdy, to we wszechświecie wiele z nich jest zgrupowanych w niewielkie układy gwiezdne. W takich "rodzinach" dwie lub więcej gwiazd są powiązane ze sobą grawitacyjnie.

Takim układem binarnym jest właśnie [BHB2007] 11, w którym z pomocą teleskopów ALMA udało się uchwycić formowanie się dwóch gwiazd na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wizualizację tego procesu możecie zobaczyć na poniższym wideo:

[BHB2007] 11 znajduje się na obrzeżach mgławicy Barnard 59, ok. 600 lat świetlnych od obłoków międzygwiezdnego pyłu znanych jako Mgławica Fajka. Obserwacje prowadzone w układzie [BHB2007] 11 skomentował Felipe Alves z MPE, współautor badań prowadzonych na niemieckim Instytucie Maxa Plancka:

- Widzimy w nim dwa kompaktowe źródła, które naukowcy interpretują jako dyski okołogwiazdowe wokół dwóch młodych gwiazd. Taki dysk to pierścień pyłu i gazu otaczający młodą gwiazdę.

Jak wyjaśnia naukowiec, gwiazda, dzięki działaniu siły grawitacji, może akreować (przyciągać) materię wokół siebie i dzięki temu rosnąć. Astronomowie widzieli już zarys zagadkowych struktur otaczających [BHB2007] 11, ale to ostatnie odkrycie pozwoliło im zajrzeć do środka układu, odsłaniając skomplikowaną sieć włókien i pyłu wokół dwóch jasnych kropek.

Naukowcy nie kryją zadowolenia, że obserwacje te zgadzają się z teoriami mówiącymi o tym, w jaki sposób rodzą się układy podwójne. Zauważają, że przed nimi wciąż wiele badań, ale wyniki są już obiecujące.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)