Kosmiczny żagiel LightSail 2 o krok bliżej do sukcesu ! Nawiązano łączność
Kosmiczny żagiel, który ma w przyszłości zastąpić chemiczne silniki, dzięki którym satelity utrzymują się nad Ziemią dotarł bezpiecznie na orbitę. Naukowcom udało się nawiązać z nim dwustronna komunikację. Teraz czas na testy żagla.
05.07.2019 14:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kosmiczny żagiel jest prawie tym, czy wydaje się być. To ogromna "płachta", która napędza statek, w tym wypadku kosmiczny. W odróżnieniu od żagli na jachtach, żaglówkach i okrętach żagiel kosmiczny nie jest napędzany wiatrem, a fotonami pochodzącymi ze słońca.
LightSail2 to już drugi satelita, który testuje technologię żagla kosmicznego. Poprzednik - LightSail1 - niestety nie przeszedł testów. Naukowcy mieli problemy techniczne najpierw z rozłożeniem żagla na orbicie a następnie z komunikacją.
LightSail2 został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Falcon Heabvy w czerwcu 2019. Zespołowi naukowców udało się nawiązać dwustronną łączność, a odczyty telemetryczne wskazały, że ze statkiem jest wszystko w porządku. Obecnie naukowcy robią testy wszystkich systemów pokładowych i przygotowują się do rozłożenia żagla.
Jeśli ekipie The Planetery Society, która prowadzi eksperyment, uda się uruchomić żagiel, to będzie to pierwsze tego typu osiągnięcie w historii. Użycie żagli solarnych w napędzie satelitów i statków kosmicznych może w przyszłości wyeliminować konieczność używania silników chemicznych, które wymagają paliwa. Te, w odróżnieniu od fotonów, kiedyś zawsze się skończy.
Źródło: The Planetary Society