Kosmiczny żagiel LightSail 2 o krok bliżej do sukcesu ! Nawiązano łączność

Kosmiczny żagiel LightSail 2 o krok bliżej do sukcesu ! Nawiązano łączność
Źródło zdjęć: © The Planetary Society | Josh Spradling
Bolesław Breczko

05.07.2019 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny żagiel, który ma w przyszłości zastąpić chemiczne silniki, dzięki którym satelity utrzymują się nad Ziemią dotarł bezpiecznie na orbitę. Naukowcom udało się nawiązać z nim dwustronna komunikację. Teraz czas na testy żagla.

Kosmiczny żagiel jest prawie tym, czy wydaje się być. To ogromna "płachta", która napędza statek, w tym wypadku kosmiczny. W odróżnieniu od żagli na jachtach, żaglówkach i okrętach żagiel kosmiczny nie jest napędzany wiatrem, a fotonami pochodzącymi ze słońca.

LightSail2 to już drugi satelita, który testuje technologię żagla kosmicznego. Poprzednik - LightSail1 - niestety nie przeszedł testów. Naukowcy mieli problemy techniczne najpierw z rozłożeniem żagla na orbicie a następnie z komunikacją.

LightSail2 został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Falcon Heabvy w czerwcu 2019. Zespołowi naukowców udało się nawiązać dwustronną łączność, a odczyty telemetryczne wskazały, że ze statkiem jest wszystko w porządku. Obecnie naukowcy robią testy wszystkich systemów pokładowych i przygotowują się do rozłożenia żagla.

Obraz
© The Planetary Society | Jason Davis

Jeśli ekipie The Planetery Society, która prowadzi eksperyment, uda się uruchomić żagiel, to będzie to pierwsze tego typu osiągnięcie w historii. Użycie żagli solarnych w napędzie satelitów i statków kosmicznych może w przyszłości wyeliminować konieczność używania silników chemicznych, które wymagają paliwa. Te, w odróżnieniu od fotonów, kiedyś zawsze się skończy.

Źródło: The Planetary Society

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także