Trwa ładowanie...

Kosmiczny pociąg SpaceX. Będzie widoczny na polskim niebie

Wyniesione na orbitę najnowsze satelity systemu Starlink oznaczone numerem G4-3 będą widoczne na polskim niebie przez kilka dni, poczynając od soboty.

Share
Satelity Starlink na niebieSatelity Starlink na niebieŹródło: Getty Images
d34amme

Serwis nocneniebo.pl informuje, że szereg satelitów Starlink pojawi się na naszym niebie po raz pierwszy w sobotę o godzinie 18:14 i będzie widoczny przez około dwie minuty. Kosmiczny pociąg będzie poruszał się z południowego zachodu na wschód.

Przeloty będą jeszcze dobrze widoczne na niebie przez około tydzień. Z każdym kolejnym dniem kosmiczny pociąg będzie na niebie dłużej i wyżej, co pozwoli na oglądanie przelotów również z dużych miast w całej Polsce. Na przykład w niedzielę będzie widoczny od 17:32 do 17:35, a w poniedziałek od 16:49 do 16:53 oraz od 18:24 do 18:27.

Chętni powinni przygotować się na poszukiwanie jasnych obiektów przypominających gwiazdy, ale ustawionych w szyk składający się nawet z kilkudziesięciu sztuk.

Starlink będący usługą oferowaną przez SpaceX polega na zapewnianiu dostępu do internetu poprzez sieć małych satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.

Aktualnie sieć liczy około 2000 obiektów, a usługa w wersji beta jest też dostępna na terenie Polski w cenie 449 zł miesięcznie plus dodatkowe koszty (2545 zł) związane ze sprzętem, dostawą i instalacją. Dostawy sprzętu są jednak opóźniane przez braki półprzewodników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d34amme

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34amme
d34amme
Więcej tematów