Korzystaj odpowiedzialnie z dronów

Korzystaj odpowiedzialnie z dronów

Korzystaj odpowiedzialnie z dronów
10.08.2015 15:45

Bezzałogowe statki powietrzne, zwane popularnie dronami, zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. Korzystanie z nich może być ciekawym pomysłem na biznes i świetną zabawą dla całej rodziny, ale wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. W sklepach Media Markt i Saturn przy ekspozycji z dronami pojawiły się ulotki Urzędu Lotnictwa Cywilnego, informujące o podstawowych zasadach latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Nowy gadżet technologiczny może dostarczyć mnóstwa przyjemności i zabawy pod warunkiem, że nie zapominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to nowy komputer, telewizor czy modny w ostatnim czasie dron, urządzeń zawsze należy używać „z głową”.

Odwiedzający sklepy Media Markt i Saturn przy ekspozycji dronów zwrócą uwagę na ulotkę informacyjną Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przedstawiającą pięć podstawowych zasad, do których powinny stosować się osoby wykonujące loty dronem zarówno w celach komercyjnych, jak i rekreacyjnych:

  1. lataj w zasięgu wzroku na otwartej przestrzeni
  2. nie lataj w pobliżu lotnisk
  3. nie lataj nad ludźmi
  4. nie lataj nad miastami i budynkami
  5. nie lataj nad drogami

Jeszcze niedawno drony były produktem luksusowym. Obecnie tego typu urządzenia można kupić już za kilkaset zł, dzięki czemu stają się gadżetem reklamowym i biznesowym, a także ciekawym i pożądanym prezentem urodzinowym, komunijnym czy świątecznym. Rosnąca popularność dronów, szczególnie wśród osób kupujących urządzenia do celów rekreacyjnych, zwiększa także ryzyko nieprawidłowego ich wykorzystania. Dlatego w naszych sklepach prezentujemy ulotki opracowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pod hasłem „Lataj „z głową”. bezzałogowo”, przedstawiające podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się dronami. Mamy nadzieję, że w ten sposób przekonamy naszych klientów, że urządzenia bezzałogowe mogą być naprawdę świetną zabawą pod warunkiem, że używamy ich z głową – powiedział Andrzej Sobolik, Dyrektor Zarządzający siecią Media Markt.

W Polsce wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi zostało prawnie uregulowane już w 201. roku. Zgodnie z zapisami zawartymi w dwóch rozporządzeniach ministra transportu budownictwa i gospodarki morskiej, dronami można latać tylko w zasięgu wzroku operatora o masie poniżej 25 kilogramów. Loty muszą się również odbywać poza strefami kontrolowanymi lotnisk, strefami ruchu lotniskowego lotniska wojskowego, strefami kontrolowanymi lotniska wojskowego oraz innymi strefami z zakazem lotu. Za naruszenie tych ograniczeń grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od roku do lat 5.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)