Koronawirus w Polsce. Mapa pokazuje jak postępuje epidemia na świecie
Koronawirus postępuje na całym świecie - dotarł już również do Polski. Rozprzestrzenieni się epidemii w poszczególnych krajach możemy śledzić na specjalnie przygotowanej mapie. Przypominamy również, jak rozsądnie zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Mapa online pozwala na bieżąco śledzić potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirus SARS-COV19-2. Zgodnie z dzisiejszymi danymi (05.03) liczba zakażonych przekroczyła 95 400 osób, z czego zmarło 3 286. Dane potwierdzają również, informacje udzielone przez WHO, że liczba nowych zachorowań w Chinach maleje.
Epidemie są w tym momencie bardziej zaostrzone w pozostałych regionach świata. W sumie jednak odnotowano ponad 53 tys. przypadków pokonania choroby. Niestety naukowcy zastanawiają się, z jakiego powodu jedna z pacjentek powróciła do szpitala z objawami kolejnego zarażenia koronawirusem.
Koronawirus w Polsce
Odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, jednak władze proszą o zachowanie spokoju i rozsądne podejście do problemu. Aby nie narażać innych należy:
- unikać bliskiego kontaktu innymi, kiedy mamy katar, kaszel lub gorączkę
- unikania spluwania w miejscach publicznych
- jeśli zauważysz u siebie gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza), kaszel lub trudności z oddychaniem - zwróć się o pomoc do lekarza
- jeśli zauważysz u siebie gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza), kaszel lub trudności z oddychaniem oraz podróżowałeś w ciągu 14 ostatnich dni do miejsc, gdzie odnotowano przypadki zakażenia - skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno epidemiologiczną.
Przypominamy, że najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusów jest odpowiednia higiena rąk. GIS nie zaleca jednak stosowania maseczek na twarz przez zdrowe osoby, ponieważ nie gwarantuje to lepszej ochrony przed wirusami niż zastosowanie odpowiednich zasad ochrony przed kichaniem i kaszlem.
Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk
Najbardziej narażone na zakażenie są osoby osłabione oraz starsze. W ich przypadku należy dodatkowo unikać nieprawidłowego odżywiania się, braku wysiłku fizycznego czy deficytu snu.
Przypominamy również, że NFZ uruchomił specjalną infolinię pod numerem: 800 190 590. Infolinia czynna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu, a specjaliści odpowiedzą na dręczące nas pytania dotyczące koronawirusa z Wuhan.