Koronawirus w Chinach. Miasto Wuhan częściowo zablokowane

Koronawirus w Chinach. Miasto Wuhan częściowo zablokowane
Źródło zdjęć: © East News | Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska

23.01.2020 10:03, aktual.: 23.01.2020 10:16

Chińskie władze wymusiły częściową blokadę połączeń transportowych do i z centralnego Wuhan. Decyzja zakłóciła plany milionów turystów, którzy planowali świętować Chiński Nowy Rok w regionie. Działania mają na celu zatrzymanie śmiertelnej epidemii koronawirusa.

Częściowa blokada połączeń transportowych z Wuhan została ogłoszona po tym, jak 17 osób zmarło na skutek zarażenia koronawirusem. Władze podjęły decyzję o "tymczasowym" zamknięciu lotniska i stacji kolejowej dla pasażerów opuszczających miasto. Nie działają również środki transportu publicznego, co jest dużym utrudnieniem dla miasta zamieszkiwanego przez blisko 11 mln osób.

Koronawirus w Chinach: Blokada miasta Wuhan

Jak podaje państwowa agencja informacyjna Xinhua, zamknięto również niektóre główne autostrady łączące Wuhan z innymi miastami. Inne wprowadzone środki bezpieczeństwa to obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych, w tym w hotelach, restauracjach, parkach, kawiarniach i centrach handlowych.

- Osoby, które nie będą przestrzegać zaleceń, będą traktowane przez władze zgodnie z ich obowiązkami i przepisami – w środę poinformowały władze Wuhan.

Ogłoszenie blokady wywołało niemałe zamieszkanie wśród przebywających w Wuhan. Wiele osób starało się opuścić miasto przed jej wprowadzeniem. Ludzie tłoczyli się m.in. na stacji kolejowej Hankou, a urzędnicy używali specjalnych detektorów i przeprowadzali kontrolę bezpieczeństwa, aby wykryć potencjalne przypadki zachorowań.

Chiński Nowy Rok: Koronawirus pokrzyżował plany świętujących

Blokada miasta została wprowadzona na krótko przez Chińskim Nowym Rokiem, który przypada na 25 stycznia. W tym czasie miliony osób podróżują po Chinach i całej Azji. Wielu Chińczyków odwiedza swoich krewnych, a część przyjeżdża pracować do Wuhan, które jest w tym czasie oblegane przez turystów.

Władze miasta stoją przed niemałym wyzwaniem. Według ostatnich informacji liczba chorujących na koronawirus wzrosła do 598 osób, 17 z nich zmarło. Wśród zmarłych było 13 mężczyzn i 4 kobiety w wieku od 48 do 89 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)